Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
4 gjendje shëndetësore që po i ngatërroni me sëmundje tjera

Ndonjëherë ne përpiqemi të jemi mjek për veten tonë dhe të ngatërrojmë një sëmundje për një tjetër.

Por në realitet, 20% e kushteve të rënda mjekësore janë keq të diagnostifikuara.

Shëndeti ynë nuk duhet të merret si diçka e thjeshtë – kjo është një nga gjërat më të rëndësishme në jetë, prandaj të shqyrtojmë disa prej sëmundjeve që mund të neglizhohen ose të gabohen për diçka tjetër.

Këto janë disa nga sëmundjet që ngatërrohen për sëmundje tjera:

Sulmi në zemër vs sulm paniku

Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallosh një sulm në zemër nga një sulm paniku sepse, në shikim të parë, simptomat e tyre kanë shumë gjëra të përbashkëta. Një dhimbje e mprehtë si thikë shpesh tregon një sulm në zemër. Në shumë raste, kjo dhimbje është e pranishme vetëm në krahun e majtë.

Këtu janë disa nga dallimet në mes të një sulmi në zemër dhe një sulmi paniku:

Njerëzit që përjetojnë sulm në zemër vuajnë nga frymëmarrja e shpejtë dhe nuk shqetësohen. Por ata mund të ndihen shumë të frikësuar. Para kësaj, ata mund të ndiejnë një dhimbje koke. Në rastet e sulmeve të panikut, një person ka një ndjenjë të humbjes së kontrollit mbi nervat e tyre dhe mbi mendjen e tyre.

Nëse keni sulme paniku, trupi juaj është i tensionuar, kështu që është e mundur të vuani nga dhimbjet e muskujve.

Tuberkulozi vs i ftohti i zakonshëm

Tuberkulozi është ende një nga sëmundjet vdekjeprurëse më të zakonshme në botë. Me këtë sëmundje, bakteret zakonisht sulmojnë mushkëritë, por ato gjithashtu mund të dëmtojnë pjesët e tjera të trupit. Tuberkulozi përhapet përmes ajrit kur një person kollitet, teshtin ose bisedon. Por temperatura në një person me tuberkuloz nuk rritet shumë në 99.5 ° F (37-37.5 ° C) dhe rritet kryesisht në mbrëmje.

Simptomat si lodhja, ethet, djersitja e natës dhe dridhjet mund t’ju bëjnë të mendoni se keni një të ftohtë të zakonshëm. Por ekzistojnë simptoma të veçanta për të parë se kjo ju tregon se nuk është vetëm një ftohje, si:

-Kollitja që zgjat 3 ose më shumë javë

-Kollitja me gjak

-Dhimbje gjoksi ose dhimbje gjatë frymëmarrjes ose kollitjes

-Humbje e shpejtë e peshës.

Kanceri i gjirit vs mastiti

Pothuajse gjysma e pacientëve të kancerit diagnostifikohen shumë vonë. Rreth një e katërta e pacientëve me kancer zbuluan sëmundjen e tyre sapo u zhvendos në fazën e avancuar. Dhe nëse disa simptoma përsëriten përsëri dhe përsëri gjatë një periudhe të gjatë kohore, mund të mos jetë vetëm nga imuniteti i ulët. Mundohuni të jeni në harmoni me trupin tuaj dhe t’i kushtoni vëmendje mënyrës se si ndiheni.

Simptomat e kancerit janë shumë të ngjashme me shenjat e sëmundjeve të tjera. Për shembull, kanceri i gjirit inflamator ngatërrohet lehtë me mastitë dhe një tumor malinj në zorrë të trashë ka simptoma të ngjashme me kolit ulceroz ose sindromë të zorrëve . Ju mund të keni të njëjtat simptoma si mastitis me acarim të lëkurës, skuqje, dhimbje dhe ngrohtësi gjiri.

Ju lutemi i kushtoni vëmendje shenjave më specifike të kancerit si:

-Gunga ose nyje në ose brenda gjirit

-Grimcat e gjirit

-Reaksione në thithka

Ju lutemi kontrolloni rregullisht gjinjtë tuaj.

Lupusi vs sëmundje të tjera

Ju mund të keni lupus gjithë jetën tuaj dhe mos të jeni në dijeni për këtë, sepse simptomat janë kaq të ndryshme – sa që shpesh mund të duket sikur keni vetëm një sistem të ulët imunitar që po ju shkakton të kapni të gjitha llojet e sëmundjeve. Mjekët kërkojnë vite për të diagnostikuar këtë sëmundje të rrezikshme, pasi thjesht duket se jeni të sëmurë me shumë sëmundje të vogla.

Gjëja kryesore që ju duhet të dini është se nëse keni dhimbje të përbashkët të muskujve dhe ethet shfaqen shpesh nga askund, është më mirë të kërkoni nga mjeku që t’ju kontrollojë më në tërësi. Kjo sëmundje autoimune mund të ndikojë në çdo pjesë të trupit duke përfshirë edhe organet e brendshme. Në disa raste, lupusi mund të shkaktojë funksion të dëmtuar të sistemeve kardiovaskulare dhe të tretjes.

Ju lutemi kushtoni vëmendje shenjave vijuese të lupusit:

-Ethe që fillojnë nga asgjëkundi

-Lodhje

-Dhimbje në gjoks kur merrni frymë thellë (pleurë)

-Rënia e flokëve./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë