Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top
Ushqimet që duhet të konsumoni për forcimin e sistemit imunitar

Ideja për të rritur imunitetin është tërheqëse, por aftësia për ta bërë këtë është treguar e pakapshme për disa arsye.

Sistemi imunitar është pikërisht ai – një sistem, jo një entitet i vetëm. Për të funksionuar mirë, kërkon ekuilibër dhe harmoni. Ende ka shumë që studiuesit nuk dinë për ndërlikimet dhe ndërlidhjen e përgjigjes imune.

Tani për tani, nuk ka lidhje direkte të vërtetuara shkencërisht midis stilit të jetës dhe funksionit të përmirësuar imunitar.

Por kjo nuk do të thotë që efektet e stilit të jetës në sistemin imunitar nuk janë intriguese dhe nuk duhet të studiohen.

Studiuesit janë duke eksploruar efektet e dietës, stërvitjes, moshës, stresit psikologjik dhe faktorëve të tjerë në reagimin imunitar, si te kafshët ashtu edhe tek njerëzit. Ndërkohë, strategjitë e përgjithshme të jetesës së shëndetshme janë një mënyrë e mirë për të filluar dorën e sipërme të sistemit imunitar.

Ushqimi është një nga mënyrat që besohet se ndikon në këtë drejtim. Madje, një dietolog  ka zbuluar 3 ushqime me më shumë lëndë ushqyese që forcojnë sistemin imunitar.

Ato janë luleshtrydhet, qiqrat dhe bajamet.

Luleshtrydhet janë një burim i mirë i vitaminës C, prandaj edhe janë të mira për sistemin imunitar.

Poashtu edhe bajamet janë të mira për sistemin imunitar për asye se janë burim i vitaminës E.

Ndërsa një filxhan me qiqra siguron 25% të dozës së zinkut që ju duhet çdo ditë, e që është një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për sistemin imunitar./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë