Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Si të përdorni vajin e ullirit për humbje peshe?

Dëshironi të humbni peshë? A duket e pamundur?

Ka disa produkte natyrale që mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja dhe gjithashtu janë të mira për shëndetin tuaj. 

Mësoni më shumë rreth vetive të vajit të ullirit për të humbur peshë dhe se si të përfitoni nga ai.

 A e dini se vaji i ullirit shërben gjithashtu për të humbur peshë?

Kjo është arsyeja pse profesionistët e shëndetit dhe të ushqyerit rekomandojnë ta konsumoni atë çdo ditë. 

Vaji i ullirit është i mirë për shëndetin kardiovaskular, kujdeset që truri juaj të parandalojë përkeqësimin mendor dhe sëmundjen e Alzheimerit, lehtëson dhimbjet falë efektit të tij anti-inflamator. Forcon sistemin tuaj imunitar dhe është një eliksir i bukurisë. Por përveç kësaj, ai gjithashtu shërben për të humbur peshë, prandaj ka qenë pjesë e dietës mesdhetare me shekuj.

Kështu që ju mund ta konsideroni vajin e ullirit si një ilaç natyral. Një eliksir i shijshëm që shëron trupin dhe shpirtin. Një ilaç që ju ndihmon gjithashtu të humbni ato kilogramë shtesë, sepse vetitë e vajit të ullirit për të humbur peshë janë tepër të fuqishme.

5 mënyra të përdorimit të vajit të ullirit për humbje peshe

Vaji i ullirit është “miku më i mirë” që mund të keni në kuzhinë. Është shoqëruesi i përsosur për të gjitha llojet e ushqimeve dhe mund ta shtoni në çdo përgatitje të kuzhinës. 

Por nëse jeni të interesuar të humbni disa kilogramë shtesë, këtu janë 5 mënyra se si të përdorni vajin e ullirit për të humbur peshë.

Vaj ulliri me limon

Një mënyrë për të përdorur vajin e ullirit për të humbur peshë është që ta kombinoni atë me limon. Një nga mjetet më të fuqishme që ekzistojnë për të pastruar dhe eliminuar toksinat nga trupi juaj. Limoni përmban, përveç vitaminës C, hesperidin. Një flavonoid që kontribuon në përmirësimin e funksionit të kullimit limfatik dhe, me të, mbajtjen e lëngjeve. Merrni një lëng vaj ulliri me gjysmë limoni gjatë mëngjesit dhe do të shihni se si figura juaj po përmirësohet pak nga pak. Kështu që mund të themi se kombinimi i vajit të ullirit dhe limonit do t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Vaj ulliri me xhenxhefil

Xhenxhefili është një rrënjë që, kur gëlltitet, prodhon një efekt termogjen në trup. Xhenxhefili është në gjendje të aktivizojë sistemin tuaj nervor dhe, si pasojë, të aktivizojë të gjitha proceset që prodhojnë energji (e cila gjithashtu furnizon yndyrën). Kjo do të thotë, se xhenxhefili është një djegës i dhjamit natyral. 

Vaj ulliri me kripë dhe tranguj

Moti i mirë është sinonim i shumë frutave dhe perimeve. Dhe midis tyre janë trangujt. Të shijshme dhe shumë freskuese. Një ushqim që ju ndihmon të humbni ato kilogramë shtesë. Përmbajtja e lartë e tij në ujë bën që ajo të ketë një sasi të ulët të kalorive. Përveç kësaj, trangulli përmban shumë fibra që ndihmojnë në eliminimin e toksinave nga trupi. Shtoni një majë kripe dhe vaj ulliri në një çift trangujsh dhe do të fitoni një startues të shkëlqyeshëm që do t’ju ndihmojë të humbni peshë. 

Vaji i ullirit së bashku me specin kajen

Edhe pse mund të mos duket ashtu, speci kajen është një stimulues tretës. Kjo erëz stimulon prodhimin e lëngjeve dhe enzimave të stomakut që tretin ushqimin që hani, duke eleminuar toksinat që krijohen në trupin tuaj. Ai gjithashtu shpejton metabolizmin dhe djegien e dhjamit.

Vaj ulliri me uthull balsamike

Nuk mund të ketë një përzierje më të mirë se vaji i ullirit me uthullën balsamike. Të dy produktet kombinojnë në mënyrë të përkryer aromat e tyre. Me to do të krijoni një eliksir kuzhine që do të maksimizojë aromën e pjatave tuaja.

Por përveç gjithë kësaj, uthulla balsamike shërben së bashku me vajin e ullirit për të humbur peshë, a e dini? Ky lloj uthulle ka shumë pak kalori dhe, midis shumë ushqyesve të tij, dallohet kaliumi . Një mineral diuretik që eliminon toksinat nga trupi.

Një lugë gjelle vaj ulliri për humbje peshe (secili vakt)

Gatimi me vaj ulliri maksimalizon aromat e ushqimit. Pavarësisht qoftë i papjekur apo i gatuar, aleati më i mirë që mund të keni në kuzhinë është vaji i ullirit. Ekspertët e ushqimit dhe shëndetit këshillojnë përdorimin e një lugë gjelle vaj ulliri në çdo vakt. Mos harroni se është një yndyrë dhe, megjithëse është më i shëndetshmi, ka përqindjen e tij të kalorive.

Prandaj, nëse dëshironi të përdorni vajin e ullirit për të humbur peshë, mos e teproni./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë