Hën, Dhj 4, 2023
Banner Top
Banner Top
Si të jesh i durueshëm (dhe pse ka rëndësi kjo?)

Të jesh në gjendje të presësh me qetësi përballë fatkeqësive është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për përfitimet e durimit. Gjithashtu mund të forcojë gjendjen shpirtërore dhe të ulë stresin.

Pjesa më e mirë? Përkundër besimit popullor, durimi nuk është një virtyt me të cilin disa njerëz thjesht lindin. Në fakt është një aftësi për të cilën mund të punoni çdo ditë.

Ja si:

Meditoni

Meditimi përfshin stërvitjen e mendjes tuaj për të përqendruar dhe ridrejtuar mendimet tuaja larg shqetësimeve të përditshme. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të zvogëloni stresin, të kontrolloni ankthin dhe të promovoni mirëqenien tuaj emocionale – të gjitha ju ndihmojnë të ndërtoni durimin.

Bëni gjumë të mjaftueshëm

Zhvlerësimi i gjumit mund të bëjë që ndjenjat e zemërimit ose të mbingarkohen ose të bëhen më intensive. Nëse nuk jeni duke fjetur sa duhet, durimi sa vjen e zvogëlohet

Prioritizoni gjumin cilësor:

duke kufizuar konsumimin e kafeinës, veçanërisht pasdite dhe në mbrëmje

duke larguar pajisjet elektronike të paktën 30 minuta para gjumit

shmangni ushqimet e rënda ose pini një ton lëngje të paktën 2 orë para se të shkoni në shtrat

Praktikoni mirënjohje

Është e thjeshtë të kapesh pas gjykimit të veprimeve të njerëzve të tjerë: provoni të përqendroheni në gjërat për të cilat jeni mirënjohës.

A është me të vërtetë kaq e rëndësishme të jemi të durueshëm?

Po. Mjeshtërimi i durimit nuk ju bën vetëm të humbni qetësinë ndërsa prisni radhën tuaj. Ai gjithashtu ka përfitime të shumta shëndetësore.

Një studim i vitit 2007 zbuloi se njerëzit e duruar ishin në gjendje të përballen më mirë me situata stresuese dhe kishin më pak depresion.

Mbi të gjitha, kultivimi i durimit dhe të qenit në gjendje për të trajtuar më mirë acarimet dhe shqetësimet e pashmangshme thjesht e bën jetën shumë më të lehtë./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë