Hën, Maj 22, 2023
Banner Top
Banner Top
Një udhëzues se si të përgatitni shtëpinë në këto ditë

Mos u frikësoni – por përgatituni. Kjo nënkupton jo vetëm planifikimin e rasteve, por edhe planifikimin e mirë të modës së vjetër për familjen tuaj. Me fjalë të tjera, atë që do të bënit në rast të një stuhie të mundshme ose një katastrofë tjetër natyrore.

• A duhet të rezervoj ushqime dhe medikamente?Arsyeja për të grumbulluar produkte të caktuara tani nuk është aq shumë për të shmangur mungesat e mundshme në rast të një shpërthimi, por për të praktikuar atë që ekspertët e quajnë distancim social. Në thelb, ju dëshironi të shmangni turmat për të minimizuar rrezikun tuaj për të kapur sëmundjen. Nëse COVID-19 po përhapet në komunitetin tuaj, ju mund të dëshironi të jeni online në një dyqan ushqimesh të mbushura me njerëz ose farmaci.

• Nëse merrni ilaçe ditore – për shembull, pilula të tensionit të gjakut – sigurohuni që keni mjaftueshëm për të zgjatur disa javë, për sa kohë që të merrni miratimin për një furnizim të zgjatur nga ofruesi juaj i sigurimeve.Gjithashtu ia vlen të blini paracetamoll per ulje të etheve si acetaminofeni ose ibuprofen.

• Duke menduar të shtoni mjaft ushqime jo të ushqyeshme në qilarin tuaj për t’ju mbartur për disa javë ju mund te infektoni veten ne vend që të keni në dorë ushqimet tuaja te fresketa si supë ose perime dhe çara në rast sëmundjeje, si dhe pije hidratuese për fëmijë (megjithëse deri më tani, fëmijët duken më pak të prekshëm ndaj COVID- 19). Kjo sepse nëse sëmureni, dëshironi të jeni gati ta shëtisni atë në shtëpi nëse keni nevojë. Deri më tani, 80% e rasteve të COVID-19 kanë qenë të butë. (Mendoni simptomat e ftohjes ose gripit.)

• A nevojiten furnizime speciale për pastrim?Ende nuk e dimë saktësisht se sa kohë koronavirusi që shkakton COVID-19 mund të mbijetojë në sipërfaqe. Por ajo që ne dimë nga koronaviruset e tjera është se shumica e pastruesve shtëpiakë – siç janë sapuni apo alkooli – do t’i vrasin ata.

• Nëse COVID-19 fillon të qarkullojë në komunitetin tuaj ose ka dikë të sëmurë në shtëpi, planifikoni pastrimin e sipërfaqeve që preken shpesh – siç janë sportelet e kuzhinës dhe rubinetat e banjës – disa herë në ditë . Kjo këshillë vjen nga studime mbi sëmundje të tjera “, ku atyre u është treguar se nëse pastroni mjedisin, në të vërtetë mund të ulni ndjeshëm sasinë e virusit që është në sipërfaqe të vështira”.

• Po maska për fytyrën? është e dobishme të vishni një maskë për fytyrë varet se çfarë lloj maskë vishni dhe nëse e përdorni atë në mënyrë korrekte.)Disa ekspertë të sëmundjes infektive nuk kanë dëshirë të rekomandojnë që njerëzit të veshin maska si një masë parandaluese sepse mund të japin një sens të rremë të sigurisë.Ajo që ekspertët bëjnë që të bien dakord është që të vishni maskë është një ide e mirë nëse jeni i sëmurë, kështu që ju mund të zvogëloni shanset që të infektoni të tjerët, pavarësisht nëse janë anëtarët e familjes në shtëpi apo njerëzit, pasi njerëzit në vitet e 60-ta duket se janë më të prekshmit ndaj COVID-19.Disa hulumtime sugjerojnë se veshja e një maskë mund të ndihmojë në mbrojtjen tuaj nëse kujdeseni për një anëtar të familjes së sëmurë, por vetëm nëse e vishni gjatë gjithë kohës në prani të personit të sëmurë dhe nëse jeni të kujdesshëm që të mos prekni pjesën e përparme të saj , të cilat mund të jenë të kontaminuara me patogjene.

• Qfarë duhet të bëni në lidhje me punën – dhe telekomunikimin?Tani është koha për të shqyrtuar mundesin tuaj për të punuar nga shtëpia nëse COVID-19 po përhapet në vend .Natyrisht, nëse jeni i sëmurë, duhet të qëndroni në shtëpi. Por edhe nëse jeni mirë, telekomunikimi ka kuptim në rast të një shpërthimi lokal për të zvogëluar shanset që të infektoheni.

• Cili është plani kur jeni i sëmur?Nëse shfaqni shenja të hershme të sëmundjes – si ethe ose kollë e thatë duhet të telefononi zyrën e mjekut tuaj, por jo domosdoshmërisht të shkoni drejt dhomës së urgjencës ose kujdesit urgjent, ku mund të infektoni të tjerët.

• A keni një plan për fëmijë dhe të afërm të moshuar? Sugjerohet të filloni të kuptoni tani se çfarë do të bëni nëse qendrat e kujdesit ditor ose shkollat fillojnë të mbyllen për shkak të një shpërthimi. A keni një plan rezervë për kujdesin e fëmijëve?”Të kesh një plan për këto lloj ngjarjesh tani – në vend që të ndodhte, ku gjërat një minutë ishin të hapura dhe minutën tjetër ato nuk ishin – mund të ishin shumë të dobishme dhe shumë më pak përçarëse” Për shembull, për mua, unë jam duke u përpjekur të mendoj se çfarë nëse nëna ime sëmuret? Ajo nuk jeton afer , Qfarë do të bëj? Si do të kujdesem për të?”do të ishte e mençur t’i afrohesh tani miqve ose fqinjëve që mund të jenë në gjendje të ndihmojnë në situata të tilla.

• A ka ndonjë zakon që mund t’i praktikoj në shtëpi për të qëndruar i shëndetshëm? Lani duart sapo të ecni nëpër derë ,është higjena e mirë e modës së vjetër. Larja e duarve shpesh, si dhe shmangia e prekjes së fytyrës, syve dhe hundës, është një mënyrë e provuar dhe e vërtetë për të ulur infeksionet e frymëmarrjes.Studimet kanë treguar se “larja e mirë e duarve dhe larja e shpeshtë e duarve do të zvogëlojë rrezikun e transmetimit të këtyre viruseve kudo nga 30 në 50 përqind,”. “Ju mund të përdorni xhel me dorë me bazë alkooli, ose mund të përdorni sapun dhe ujë. Nuk ka nevojë të jetë asnjë lloj sapuni antibakterial.” Dhe duhet të pastroni duart për të paktën 20 sekonda Gjithashtu, nëse nuk jeni duke e bërë atë, filloni të praktikoni etiketat e mira të frymëmarrjes: pasi mund të kenë grimca viruse mbi to. “Këto janë masa shumë, shumë efektive të masave vetëm në drejtim të zvogëlimit të ekspozimit ndaj të tjerëve.

Youtube

Arkiva

Kategoritë