Sht, Tet 23, 2021
Banner Top
Banner Top
Këto ushqime me yndyrë  janë të dobishme për shëndetin tuaj

Ushqimet e yndyrshme jo cdoherë janë të dëmshme për shëndetin.

Përkundrazi, ekzistojnë shumë ushqime të pasura me yndyra, që janë të mira për shëndetin tonë. Këto ushqime ulin rrezikun nga mbipesha dhe kolesteroli i lartë, si dhe kanceri dhe mbrojnë zemrën.

Ja disa nga to:

Farat

Konsumimi i farave të ndryshme, si fara kungulli, luledielli, susami, fara liri, etj sjellin shumë përfitime për shëndetin duke mos harruar se janë antioksidantë të përkryer.

Avokado

Avokado bën pjesë në grupin e frutave që japin efekte pozitive për zemrën dhe për lëkurën, pasi përmban sasi të lartë yndyre të shëndetshme.

Peshku

Peshku është i pasur me yndyrë të shëndetshme si dhe me acide yndyrore Omega 3, të cilat fuqizojnë zemrën dhe kujtesën.

Vaji i ullirit

 Ky vaj është i pasur me yndyrë të mirë prandaj sygjerohet për përdorim sa më të shpeshtë.

Bishtajoret

 Fasulet, bizelet, janë të pasura me acide yndyrore Omega 3 dhe sjellin shumë përfitime për shëndetin tuaj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë