Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Këto janë 5 ushqimet që duhet shmangur patjetër sipas nutricionistëve

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, nutricionistët modernë rekomandojnë të hahet ushqim i shëndetshëm dhe të bëhen ushtrime. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela dhe lista të produkteve të bazuara në proteinat e tyre ushqyese. Ne të gjithë e dimë se buka e bardhë, ushqimi i skuqur, ëmbëlsirat dhe pijet me gaz janë të ndaluara, por ka më shumë produkte që duhet të futen në listën e ushqimeve të ndaluara.

Jogurti i ëmbël

Produktet ushqyese të qumështit nuk janë të ëmbla. Po kosi është me të vërtetë i mirë për trupin tonë, por është më mirë për të ngrënë atë pa sheqer ose aditivë të frutave. Një kos i ëmbël mund të jetë një ëmbëlsirë, por nuk është një produkt i domosdoshëm i qumështit.

Nutritionistët rekomandojnë shmangien e produkteve të qumështit që përmbajnë niseshte. Në vend të kësaj, shtoni disa manaferra të freskëta, erëza dhe ekstraktin e vaniljes tek kosi juaj natyral.

Orizi

Është thënë se orizi është pothuajse si bukë dhe, në mënyrë nutricionale, orizi i bardhë është më pak i dobishëm. Ai përmban një sasi të madhe të karbohidrateve të thjeshta që mund të shkaktojnë shtim në peshë.

Nutricionistët pretendojnë se orizi mund të jetë i mirë për ju, por ai duhet të jetë me një cilësi vërtetë të lartë.

Majdanozi

Majdanozi mund të jetë vërtetë i dëmshëm. Gatuesit e papërvojë nuk duhet ta shtojnë atë në sallata dhe t’i mbulojnë me majonezë, krem ​​kosi ose vaj, pasi që majdanozi mund të fillojë të emetojë nitrite dhe fjalë për fjalë të kthehen në helm brenda 30 minutash.

Nutricionistët rekomandojnë të mos shtoni majdanoz në ndonjë gjellë deri pak para se të shërbehet, në mënyrë që ai të ruajë të gjitha elementet e tij të dobishme.

Sosi

A keni vënë re ndonjëherë se si pasta të domosdoshme të domateve krahasohen me ketqapin e blerë nga dyqani? Majonezë, tartar, mustardë dhe salcat e tjera nuk janë një përjashtim nga rregulli. Gjëja është, se të gjitha salcat e blera përmbajnë sheqer.

Nutricionistët shpjegojnë: është më e lirë për të shtuar sheqer në vend të domate natyrore për të pasuruar shijen. Është e rekomanduar që të zgjidhni vaj ulliri ose liri ose të bluani domate vetë dhe të shtoni erëza.

Fruta të thata dhe patate të skuqura frutash

Patate të skuqura frutore janë bërë gjithnjë e më shumë popullore në mesin e pasuesve të shëndetshëm të dietës, por shumica e prodhuesve përdorin të njëjtën metodë për të prodhuar këto patate të skuqura si ato për të prodhuar patate të skuqura: ata i bëjnë ato duke i skuqur në vaj. Kështu, patate të skuqura vegjetale apo frutore përmbajnë aq kalori sa patatet normale.

Përpara blerjes së frutave të thata, kushtojini vëmendje ngjyrës së tyre të ndritshme, shkëlqimit të panatyrshëm, butësisë ose aromës. Këto janë tiparet e përpunimit. Nëse frutat janë tharë, ato nuk do të jenë të ndritshme ose të buta.

Rrushi

Mund të duket e çuditshme, por rrushi nuk është i shëndetshëm. Është ëmbëlsia e tij që na bën të hamë një bandë të tërë në një kohë që shkakton trupin tonë të marrë shumë sheqer.

Nutricionistët thonë se ne duhet të përziejmë rrushin me produkte të tjera me mençuri. Ne nuk duhet t’i hamë ato së bashku me produkte të yndyrshme, peshqi, tranguj të freskët, pjepra, birra ose qumësht./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë