Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Keni dhimbje stomaku, çfarë duhet të bëni?

Dhimbjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment ose në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje barku. Shumica e shkaqeve nuk janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt.

 Në përgjithësi, nuk ka nevojë të shikoni më tej se kuzhina juaj për një zgjidhje.

Më poshtë mund të shihni disa përbërës të cilët mund të ndihmojnë që të kalojë dhimbja:

Xhenxhefil

Që nga kohërat e lashta, njerëzit i janë drejtuar xhenxhefilit si ilaç për gjithçka, nga dhimbja deri te vjellja. Nuk është thjesht një histori e grave të vjetra. Burimet e besuara kanë treguar që xhenxhefili mund të jetë një trajtim shumë efektiv për disa lloje të shqetësimeve në stomak.

Çaj kamomili

Një filxhan çaj kamomili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së stomakut duke vepruar si një anti-inflamator. Këto veti anti-inflamatore ndihmojnë muskujt e stomakut të pushojnë, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen e ngërçeve dhe spazmave.

Uthull molle

Nëse keni dhimbje të mërzitshme të stomakut, provoni ta merrni këtë element. Shumë e fortë? Përzieni një lugë gjelle me një filxhan ujë dhe një lugë çaji mjaltë, dhe konsumojeni ngadalë.

Acidet në uthullin e mollës mund të ndihmojnë në uljen e tretjes dhe të mbajë të shëndetshëm bakteret në zorrë. Disa njerëz marrin një lugë çdo ditë si masë parandaluese.

Jastëk ngrohës

Mund të ju duket si diçka qetësuese një jastëk ngrohjeje ose shishe me ujë të nxehtë kur ndjeheni të sëmurë, kështu që përkëdhelni atë batanije elektrike deri sa të kalojnë simptomat tuaja.

Ngrohtësia në stomak do t’ju largojë nga çdo ngërç apo dhimbje, dhe nxehtësia mund të ndihmojë për të relaksuar muskujt tuaj dhe për të zvogëluar vjelljen. Mos e lini atë për një kohë të gjatë, pasi mund të dëmtoni lëkurën tuaj nga përdorimi i tepërt./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë