Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!

Kanella është një aromë e fuqishme që është përdorur nëpër botë për mijëra vjet. Përdoret çdo ditë në shumë kultura për shkak të përfitimeve të shumta, për të mos përmendur shijen e saj të ëmbël, ngrohëse dhe lehtësinë e përdorimit në receta.

Është interesante se studiuesit kanë zbuluar se kanella numëron 1 në 26 nga bimët dhe erërat më të njohura në botë në aspektin e niveleve mbrojtëse të saj antioksiduese. Ajo gjithashtu mburret me një gamë të gjerë të përfitimeve të tjera shëndetësore, duke përfshirë pronat antibakteriale, antifungale dhe anti-diabetike.

Pra, pse është kanella e mirë për ju dhe si mund ta shtoni atë në dietën tuaj? Le të bëjmë një vështrim më të afërt në atë që duhet të dini për këtë aromë të fuqishme.

Çfarë është Kanella?

Pra, çfarë është kanella dhe nga vjen ajo? Kanella është bërë nga një lloj peme, dhe aroma unike e ngjyra është rezultat i pjesës me vaj të pemës që rritet.

Ndërkohë, përfitimet shëndetësore të kanellës vijnë nga lëvorja e pemës Cinnamomum verum (ose Cinnamomum zeylanicum). Kjo lëvore përmban disa përbërës të veçantë, të cilët janë përgjegjës për pronat e saj shumë promovuese të shëndetit, duke përfshirë kanelamaldehën, acidin cinnamic dhe cinnamate.

Hulumtuesit kanë arritur në përfundimin se përfitimet shëndetësore të kanellës mund të merren në formën e lehrave të saj të pastër, vajra esenciale, në formën e aromës së tokës (e cila është pluhur leh) ose në formën e ekstraktit kur komponimet speciale fenolike, flavonoidet dhe antioksidantët janë izoluar. Këto përbërës e bëjnë kanellën një nga erëzat më të dobishme në tokë, duke i dhënë asaj aftësi mbrojtëse antioksiduese, anti-inflamatore, anti-diabetike, anti-mikrobiale, rritjen e imunitetit dhe kancerin potencial dhe sëmundjet e zemrës.

Heq inflamacionin

Antioksidantët në kanellë mund të ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancerit, rënies njohëse dhe më shumë. Hulumtuesit kanë identifikuar shumë lloje të ndryshme të flavonoideve në kanellë, të cilat janë shumë të efektshme në luftimin e niveleve të rrezikshme të inflamacionit në të gjithë trupin.

Sepse kanella ul ënjtjen dhe parandalon inflamacionin, gjithashtu mund të jetë e dobishme në menaxhimin e dhimbjeve, me studime që tregojnë se kanella ndihmon në zvogëlimin e djegies të muskujve, zvogëlimin e dhimbjeve menstruale, zvogëlimin e ashpërsisë së reaksioneve alergjike dhe ndihmon në zbutjen e simptomave të tjera të dhimbjes lidhur me moshën .

Mbron shëndetin  e zemrës

Studimet tregojnë se një nga përfitimet më të mira shëndetësore të kanellës është aftësia e saj për të përmirësuar shëndetin e zemrës. Në fakt, kanella ka treguar të reduktojë disa nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë nivelet e larta të kolesterolit, nivelet e larta të triglicerideve dhe presionin e lartë të gjakut për ta mbajtur zemrën të shëndetshme dhe të fortë. Kanella gjithashtu zvogëlon presionin e lartë të gjakut, i cili është një faktor tjetër rreziku për sëmundje të zemrës ose sulm.

Stabilizon sheqerin e gjakut

Kanella është e njohur për efektet e saj anti-diabetike, prandaj është konsideruar si një nga ushqimet më të mira për diabetikët. Mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak dhe të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës së hormoneve, që ndihmon transportimin e sheqerit nga qarkullimi i gjakut në indet për të mbajtur nivelet e sheqerit në gjak.

Ruan funksionin e trurit

Për shkak se kanella është e pasur me antioksidantë, hulumtimet tregojnë se mund të rrisë funksionin e trurit dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër zhvillimit të çrregullimeve neurologjike siç është sëmundja e Parkinsonit dhe Alzheimerit./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë