Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Çfarë duhet të dini për mollët

“Një mollë në ditë e mban mjekun larg” është një proverb i vjetër Uellsian që shumica prej nesh veçse e di, por çfarë e bën këtë frut kaq të veçantë? Cilat përfitime shëndetësore shoqërohen me ngrënien e mollëve?

Si një nga frutat më të kultivuar dhe më të konsumuar në botë, mollët vazhdimisht vlerësohen si një “ushqim për mrekulli”.

Mollët janë jashtëzakonisht të pasura me antioksidantë të rëndësishëm, flavanoide dhe fibra dietike.

Fitonutrientët dhe antioksidantët në mollë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të shfaqjes së kancerit, hipertensionit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Një koleksion i studimeve kërkimore sugjeron që mollët mund të jenë një nga ushqimet më të shëndetshme që duhet të përfshini në dietën tuaj ditore.

 Le të hedhim një vështrim në studimet dhe përfitimet e mundshme shëndetësore të sugjeruara nga ata:

Përmirësimi i shëndetit neurologjik

Një studim i vitit 2006, botuar në revistën Experimental Biology and Medicine zbuloi se kuercetin (një nga antioksidantët që gjenden me bollëk në mollë) ishte një nga dy përbërjet që ndihmuan për të zvogëluar vdekjen qelizore që shkaktohet nga oksidimi dhe inflamacioni i neuroneve.

Një studim tjetër i paraqitur në të njëjtën konferencë dhe botuar në Journal of Alzheimer’s Disease sugjeroi që konsumi i lëngut të mollës mund të rrisë prodhimin në trurin e acetilkolinës thelbësore të neurotransmetuesit, duke rezultuar në memorie të përmirësuar.

Parandalimi i demencës

Një studim i botuar në Journal of Food Science në 2008 sugjeroi që ngrënia e mollëve mund të ketë përfitim për shëndetin tuaj neurologjik.

Studiuesit zbuluan se përfshirja e mollëve në dietën tuaj të përditshme mund të mbrojë qelizat e neuroneve kundër neurotoksicitetit të shkaktuar nga stresi dhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në zvogëlimin e rrezikut të çrregullimeve neurodegjeneruese siç është sëmundja e Alzheimerit.

Ulja e rrezikut nga goditja në tru

Një studim që përfshin 9208 burra dhe gra tregoi se ata që hanin më shumë mollë gjatë një periudhe 28-vjeçare kishin rrezik më të ulët për goditje në tru. Studiuesit arritën në përfundimin se konsumi i mollëve ka të bëjë me një rrezik të zvogëluar të goditjes trombotike.

Ulja e niveleve të kolesterolit të keq

Një grup studiuesish në Universitetin Shtetëror të Floridas, deklaruan se mollët janë një “frut mrekullie”. Ata zbuluan se gratë më të vjetra që hanin mollë çdo ditë kishin 23% më pak kolesterol të keq (LDL) dhe 4% më shumë kolesterol të mirë (HDL) pas vetëm gjashtë muajsh.

Ulja e rrezikut nga diabeti

Mollët gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut nga diabeti. Një studim që përfshin 187,382 njerëz zbuloi se njerëzit që hanin tre servione në javë me mollë, rrush, rrush të thatë, boronica ose dardha kishin një rrezik 7% më të ulët të zhvillimit të diabetit tip 2.

Asnjë efekt anësore serioz nuk lidhet me konsumin e mollës!

Mirëpo, farërat e mollës përmbajnë cianid, një helm i fuqishëm. Ushqimi i farave të mollëve potencialisht mund të jetë fatal. Farat e mollës nuk duhet të konsumohen asesi!/Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë