Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
“Brusketa me perime”, shujtë e shpejtë dhe e shëndetshme

Jeni lodhur  shumë dhe nuk dini çfarë të gatuani shpejtë e shijshëm.
Jusuf N Islami nga “Zhuzuff Kitchen “na sjell një super ide

Brusketa

Krejt çka iu duhet është:
Domate
Qep
Majdanoz
Djathë
Vaj Ulliri
Hudhër
Bukë të thekur

Të gjitha këto produkte i shndërrojnë brusketat tuaja në një shujtë të shijshme dhe të shëndetshme.

Gruri dhe thekra janë drithëra të cilat përdoren për pjekje sepse ato përmbajnë gluten, një proteine që shkakton fryrjen e bukës.

Kokrrat e tyre përbehen nga 3 pjesë nga krundet, endosperma e cila është brenda farës dhe embrioni që është pjesa më e thellë,  gjithashtu përmban vitamina B, proteina, minerale dhe yndyrna të shëndetshme.

Ushqimet e rafinuara di mielli, makaronat, buka e bardhë ku krundet dhe embrioni largohen, thekra mbetetet e tëra. Pa krunde dhe embrion, rreth 25 % e proteinave të grurit largohen, si dhe 17 veti tjera ushqyese.

Gjatë përpunimit embrioni dhe krundet mbetën tek thekra dhe ajo ruan vetitë e saj ushqyese të cilat përfshijnë fibra, proteina, kalium, kalcium, hekur, fosfor, magnez, mangan, vitaminë B-1, acid folik, Thiamin, niacin dhe antioksidantë. Këto veti ushqyese ndihmojnë për te ulur kolesterolin së bashku me rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, kancerin dhe diabetin. Thekra përmban pak yndyrë, gjithashtu është e varfër me gluten në krahasim me bukën e bardhë .

Youtube

Arkiva

Kategoritë