Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Benefitet shëndetësore të arrës së kokosit

Arra e kokosit është fryti i palmës së arrës së kokosit. Përdoret për ujin, qumështin, vajin dhe mishin e saj të shijshëm.

Kohët e fundit janë popullarizuar më shumë për aromën e tyre, përdorimet në kuzhinë dhe përfitimet e mundshme shëndetësore.

Këtu janë 4 përfitime shëndetësore dhe ushqyese të kokosit.

Mishi i bardhë i papërpunuar brenda një arre kokosi quhet kernel. Ka një strukturë të fortë dhe aromë të këndshme, pak të ëmbël.

Nëse keni një arrë të plotë kokosi, mund të copëtoni mishin e papjekur nga guaska dhe ta hani atë. Në formën e tij të përpunuar, zakonisht do ta gjeni të prerë ose grirë. Qumështi i arrës së kokosit dhe kremi bëhen duke shtypur mishin e papërpunuar, të grirë. Vaji i arrës së arrës së kokosit nxirret gjithashtu nga mishi.

Vlerat ushqyese

Për dallim nga shumë fruta të tjera që janë të pasura me karbohidrate, arrat e kokosit japin kryesisht yndyrë.

Ato gjithashtu përmbajnë proteina, disa minerale të rëndësishme dhe sasi të vogla të vitaminave B. Sidoqoftë, ato nuk janë një burim i rëndësishëm i shumicës së vitaminave të tjera.

Mineralet e kokosit janë të përfshira në shumë funksione në trup. Kanë përbërje të lartë veçanërisht të  manganit, që është thelbësore për shëndetin e kockave dhe metabolizmin e karbohidrateve, proteinave dhe kolesterolit.

Ato janë gjithashtu të pasura me bakër dhe hekur, të cilat ndihmojnë në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, si dhe selenit, një antioksidant i rëndësishëm që mbron qelizat tuaja.

Mbron zemrën

Studimet kanë zbuluar që njerëzit që jetojnë në ishujt Polinezian dhe shpesh hanë mish kokosi kanë shkallë më të ulët të sëmundjes së zemrës sesa ata që ndjekin një dietë perëndimore. Sidoqoftë, polinezianët vendas hanë më shumë peshk dhe ushqime më pak të përpunuara, kështu që është e paqartë nëse këto nivele më të ulëta janë për shkak të ngrënies së arrës së kokosit ose aspekteve të tjera të dietës së tyre.

Konsumimi i vajit të virgjër të arrës së kokosit, i cili nxirret nga mishi i tharë, mund të zvogëlojë yndyrën në bark. Kjo është veçanërisht e dobishme sepse yndyra e tepërt e barkut rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe diabetit.

Mund të promovojë kontrollin e sheqerit në gjak

Kokosi është i ulët në karbohidrate dhe ka shumë fibra dhe yndyrë, kështu që mund të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Një studim i miut zbuloi se kokosi kishte efekte antidiabetike, ndoshta për shkak të përmbajtjes së tij të argininës. Arginina është një aminoacid që është i rëndësishëm për funksionimin e qelizave të pankreasit, të cilat lëshojnë insulinë hormonale për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak.

Përmbajtja e lartë e fibrave të mishit të arrës së kokosit gjithashtu mund të ndihmojë në ngadalësimin e tretjes dhe përmirësimin e rezistencës ndaj insulinës, gjë që mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Përmban antioksidantë të fuqishëm

Mishi i arrës së kokosit përmban komponime fenolike, të cilat janë antioksidantë që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi oksidues.

Testet laboratorike në mishin e arrës së kokosit kanë treguar se ai ka aftësi pastrimi antioksidues dhe radikal./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë