Pre, Shk 16, 2024
Banner Top
Banner Top
Trajtimi i akneve është i mundur, 4 veprimet që duhet të bëni

Aknet janë ndër problemet më të shpeshta me të cilat përballen jo vetëm adoleshentët në moshën e pubertetit, por edhe të rinjtë, si dhe më të rriturit.

Shfaqja e këtyre puçrrave të rinisë së hershme, shndërrohet në një shqetësim madhor estetik veçanërisht tek femrat rreth moshës 18-25 vjeç.

Ja disa hapa se si t’i trajtojmë ato:

Mbani fytyrën tuaj të pastër

Nëse keni akne, është e rëndësishme të lani fytyrën dy herë në ditë për të hequr papastërtitë, qelizat e vdekura të lëkurës dhe vajin shtesë nga sipërfaqja e lëkurës suaj. Larja më shpesh se dy herë në ditë nuk është domosdoshmërisht më e mirë; mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Përdorni ujë të ngrohtë, jo të nxehtë, dhe një pastrues të lehtë të fytyrës. Përdorimi i një sapuni të ashpër (si sapuni i trupit deodorant) mund të dëmtojë lëkurën tashmë të përflakur dhe të shkaktojë më shumë acarim.

Përdorni krem hidratues

Shumë produkte kundëe akneve përmbajnë përbërës që thajnë lëkurën, prandaj gjithmonë përdorni një krem që minimizon thatësinë. Krembërë për lëkurën me vaj, të thatë, ose kombinim.

Provoni një produkt për puçrra

Këto produkte fytyre nuk kanë nevojë për recetë. Shumica e tyre kanë përbërës të tillë si peroksid benzoyl, acid salicilik, acid glycolic, ose acid laktik, të cilat frenojnë bakteret në lëkurën tuaj. Ato mund të shkaktojnë tharje të lëkurës kështu që duhet filluar me një sasi të vogël në fillim. Përdorni këto produkte me kujdes nëse keni lëkurë të ndjeshme.

Shikoni se çfarë keni vënë në flokët tuaj

Shmangni përdorimin e aromatizuesve, vajrave, pomadës, ose gjelit në flokët tuaj. Nëse ato prekin në fytyrë, mund të bllokojnë poret e lëkurës tuaj dhe të irritojnë atë. Përdorni një shampo dhe kondicioner të butë. Flokët me vaj mund të shtojnë vajin në fytyrën tuaj, kështu që lani flokët tuaj shpesh, veçanërisht nëse jeni duke i drejtuar./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë