Sht, Tet 23, 2021
Banner Top
Banner Top
4 ushqime që ndihmojnë në shërimin e akneve

Lëkura e shëndetshme nuk vjen vetëm si produkt i përdorimit të kremrave të ndryshëm. Ajo është gjithashtu një reflektim i ushqimit që hani. Disa shtesa në dietën tuaj mund të ndihmojnë në shërimin e akneve dhe inflamacionit, ndërsa përbërësit e tjerë mund të shkaktojnë paraqitjen e tyre.

Mbushni pjatën tuaj me këto ushqime që luftojnë inflamimin dhe puçrrat.

1. Probiotikë

I hasim në lakër turshi dhe turshi dhe ato mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit duke inkurajuar bakteret e shëndetshme që të rriten në zorrën tuaj.

2. Acidet Omega-3 yndyrore

Ushqimet që luftojnë kundër inflamacionit si salmoni dhe arrat kanë përbërje më të lartë të omega-3 (yndyrna të mira!)

3. Antioksidantë

Zarzavatet r errëta dhe manaferrat përmbajnë antioksidantë që mbajnë lëkurën të freskët.

4. Zinku

Nivelet e ulëta të këtij minerali thelbësor kanë shkaktuar paraqitjen e akneve. Prandaj, përdorni sa më shumë bajame që të mos keni mungesë të tij./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë