Hën, Tet 2, 2023
Banner Top
Banner Top
5 gjëra që ëndrrat mund t’ju tregojnë për shëndetin tuaj

Herën e fundit kur u zgjuat nga një ëndërr, mund të keni pyetur veten pse saktësisht ishit në shkollë të mesme, duke qëndruar para dollapit tuaj, duke mos qenë në gjendje që jeta juaj të kujtonte kombinimin. Kur bëhet fjalë për kuptimet e ëndrrave, shumica prej nesh presin që ato vizione të zbulojnë të vërtetat e shëndetit mendor, qofshin ato ndjenja për një ngjarje jetësore, marrëdhënie apo thjesht një kujtesë.

Por pasi hulumtimet e fundit nxorën në pah një lidhje të mundshme midis veprimit të ëndrrave dhe një forme të zakonshme të çmendurisë, mbase ka më shumë që mund të mësojmë për shëndetin tonë fizik nga ëndrrat tona.

Hulumtimi, i paraqitur në takimin vjetor të Akademisë Amerikane të Neurologjisë, zbuloi se burrat me një faktor rreziku për çmenduri, përveç asaj që njihet si çrregullimi i sjelljes së gjumit REM, kanë pesë herë më shumë të ngjarë të kenë këtë lloj çmendurie . I njëjti çrregullim i gjumit ka qenë i lidhur edhe me sëmundjen e Parkinsonit, simptomat e së cilës janë të ngjashme me ato të çmendurisë.

Në mënyrë anekdotale, disa thonë se ëndrrat kanë parashikuar kancerin, kanë paralajmëruar një pacient për tuberkulozin ose madje paralajmëruan një sulm në zemër. Ka pak – nëse ka – dëshmi shkencore që simbole të caktuara të ëndrrave mund të interpretohen për të parashikuar ndonjë simptomë të vërtetë shëndetësore.

 Por ekziston një provë konkrete që më shumë ëndrra, ëndrra të huaja ose ëndrra të përsëritura mund të kenë kuptim të rëndësishëm kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj fizik.

Ethet

Të qenit i sëmurë mund të shkaktojë makth, sipas Klinikës Mayo, veçanërisht nëse sëmundja juaj shoqërohet me ethe. Nëse nuk po i kushtonit vëmendje asaj që trupi juaj po përpiqej t’ju tregonte më parë, mëngjesi pas asaj makthi të çuditshëm është koha për të akorduar!

Stresi

Ju gjithashtu mund të jeni duke injoruar shenjat se ju jeni më shumë se pak i stresuar. Kur injorojmë atë që po na ndodh, ata stresorë mund të na ndjekin në shtrat. Ndonjëherë, stresi mund të shfaqet si tema të zakonshme të ëndrrave, si humbja e një aeroplani ose një valë të baticës që vijnë, sipas DoctorOz.com. Herë të tjera, një ëndërr veçanërisht e çuditshme mund t’ju ndihmojë të kuptoni se është koha për të ngadalësuar. Disa thonë se ëndrrat e stresit në të vërtetë mund të jenë të dobishme nëse zbulojnë atë që ju shqetëson vërtet dhe tregojnë pse po ndjeheni në atë mënyrë.

Sheqeri juaj në gjak mund të jetë i ulët

Nëse njerëzit me diabet pësojnë një rënie serioze të sheqerit në gjak, një simptomë e mundshme mund të jenë ëndrrat e këqija dhe makthi, sipas WebMD. Marrja e tepërt e insulinës ose medikamenteve të caktuara mund të shkaktojë këtë rënie, të quajtur hipoglikemia. Sigurisht, shumica e njerëzve me diabet do të mësojnë të njohin simptomat e hershme të rënies së sheqerit në gjak para se makthet të tregojnë këtë problem. Por hipoglikemia mund të ndodhë gjatë gjumit.

Shtatzënë? Lajme të mira!

Shumë nëna mund të dëshmojnë se ëndërrojnë më shumë gjatë shtatëzanisë. Gjatë atyre nëntë muajve, ëndrrat duket se rriten në përgjithësi, por ëndrrat e çuditshme ose të gjalla mund të bëhen veçanërisht të zakonshme. Një studim izraelit i 166 grave shtatzëna zbuloi se sa më shumë ëndrra shqetësuese kishte një grua, më pak të ngjarë që ajo të zhvillonte depresion pas lindjes.

Mund të jetë koha për t’u këshilluar me një specialist të shëndetit mendor

Nëse stresi dhe ankthi mund të shkaktojnë ëndrra të tilla të çuditshme dhe shpesh shqetësuese, nuk duhet të befasoheni që kushtet më serioze të shëndetit mendor mund të ndërpresin në mënyrë të ngjashme gjumin tuaj. Çrrregullimi bipolar dihet se shkakton ëndrra të gjalla ose të çuditshme në disa njerëz, sipas WebMD. Dhe një studim i veteranëve të Vietnamit zbuloi se 52 përqind e trupave luftarake me sëmundje stresi post traumatik (PTSD) kishin ëndrra të këqija mjaft shpesh, krahasuar me vetëm 3 përqind të civilëve. Nëse e shihni veten duke përjetuar makth ose ëndrra të gjalla shpesh, duhet marrë parasysh diskutimin e gjumit me mjekun tuaj. Kërkimi i trajtimit për të dyja këto kushte mund të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë