Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
5 fruta të thata që nxisin metabolizmin dhe përshpejtojnë humbjen e peshës

Humbja e peshës mund të jetë një detyrë shumë sfiduese, por plotësimi i saj është shumë i kënaqshëm! Ajo kërkon shumë vetëkontroll, të kombinuar me një plan diete të shëndetshme dhe rutinat e rregullta të stërvitjes. Një nxitje në metabolizmin e trupit mund të kontribuojë në uljen e kileve të tepërta. Ky proces mund të përmirësohet duke ngrënë ushqime që mbajnë stomakun tuaj të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore, si frutat e thata. Përveç nxitjes së metabolizmit, frutat e thata gjithashtu ofrojnë përfitime të tjera shëndetësore. Lexoni dhe mësoni disa nga frutat e thara të rekomanduara që mund të promovojnë humbjen e peshës.

Bajamet
Bajamet janë ushqime me pak kalori – ato përmbajnë rreth 576 kcal për 100 gram racion. Ata janë tepër të ushqyeshme edhe në sasi të vogla, rreth 20 deri në 30 gram. Bajame janë të pasura në proteina, yndyrna të monosaturuara dhe antioksidantë, duke i bërë ato një superushqim për ata që përpiqen të humbin peshë. Përveç kësaj, bajamet ndihmojnë në ruajtjen e mirëqenies së trupit duke reduktuar nivelet e LDL (kolesterolit të keq) dhe duke nxitur lëkurën e shëndetshme dhe me ngjyra të ndezura për shkak të përmbajtjes së Vitamines E.

Arrat
Arrat janë ushqime super të shëndetshme dhe përmbajnë 654 kcal për 100 gram racion. Ato konsiderohen të jenë një ushqim i rëndësishëm që ndihmon në nxitjen e humbjes së peshës për shkak të përbërjes së tyre. Përbërja bazë e arrave është 2 gram fibra, 2.5 gram acide yndyrore omega-3, dhe 4 gramë proteina. Arrat gjithashtu përmbajnë nivele të larta të yndyrave të polisaturuara – këto ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, duke e mbajtur zemrën të lumtur!

Fistikët
Fistikët janë një snack i lehtë ushqyes dhe i shijshëm – ato përmbajnë rreth 562 kcal për çdo 100 gram racion. Ato janë burime të mira të fibrave dietike, duke ju bërë të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur për një periudhë më të gjatë kohore. Fibrat dërgojnë sinjale në tru për të parandaluar dëshirat intensive që përfundimisht të çojnë në ngrënie. Fistiket gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë të proteinave, hekurit, magnezit, vitaminave, yndyrave dhe ushqyesve të tjerë thelbësorë që i nevojiten organizmit.

Hurma arabie
Hurmat e arabisë përmbajnë rreth 282 kcal për çdo 100 gram racion. Sigurojnë ngopje më të gjatë, duke e bërë atë një mundësi të mirë për të parandaluar ngrënien me tepri . Hurmat e Arabisë janë gjithashtu të pasura me Vitamina B5 – e përkryer per rritjen e qëndrueshmërisë!

Lajthitë
Lajthitë japin rreth 628 kcal për çdo 100 gram. Janë të njohura si një ushqim i rëndësishëm për promovimin e humbjes së peshës. Ato janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme dhe fibra dietike. Ato gjithashtu ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë. Sipas studimeve, vetëm 30 gramë lajthi mund t’ju mbajnë të ngopur!

Siç mund ta shihni , frutat e thata kanë përfitime të shumta për trupin. Ata mund të përmirësojnë humbjen e peshës duke shpejtuar metabolizmin e trupit dhe duke lejuar ndjenjën e ngopjes për një periudhë të gjatë kohore. Këto ushqime gjithashtu përmbajnë një numër të ushqyesve thelbësorë që mund të përmirësojnë funksionin e trurit, zhvillimin mendor dhe tretjen edhe më të mirë! Fakti që ato janë të shijshme dhe ushqyese në të njëjtën kohë do të thotë se ato duhet me patjetër të përfshihen në regjimin tuaj ushqimor!

Youtube

Arkiva

Kategoritë