Die, Nën 26, 2023
Banner Top
Banner Top
Bananet dhe të mirat e tyre për shëndetin!

Si mund të jetë diçka kaq e shijshme për ju, në fakt edhe shumë e shëndetshme? Në fakt, përfitimet shëndetësore të një bananeje janë kaq mbresëlënëse, sa jemi të sigurt se do të jenë ushqimi juaj kryesor.

Amerikanët hanë më shumë banane çdo vit se çdo frut tjetër, sipas Byrosë të Regjistrimit të Sh.B.A-së.

Nuk është çudi. Ato janë të lehta për tu konsumuar, prandaj edhe kur jeni me nxitim – mund t’i mbani ato në çantën tuaj.

Por përveç që janë të përshtatshme, bananet janë të shëndetshme për ju. Lexoni për  përfitimet e habitshme të tyre.

  1. Super ushqim

Harrojini mollët. Një banane në ditë e mban mjekun larg.

Përfitimet shëndetësore të bananës tejkalojnë ato të mollës. Kjo për shkak se ato kanë shumë më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese sesa homologët e tyre të rrumbullakët.

Bananet kanë dy herë më shumë karbohidrate, 5 herë më shumë Vitaminë A dhe hekur, dhe 3 herë më shumë fosfor sesa mollët. Bananet janë gjithashtu të pasura me kalium, fibra dhe sheqerna natyrale.

  • Përmirësues i energjisë

Bananet janë një burim më i mirë energjie sesa pijet e shtrenjta sportive, thuhet sipas një studimi.

Dy banane ofrojnë kalori të mjaftueshme për një stërvitje 1-1 / 2 orë ose shëtitje. Bananet gjithashtu janë një zgjedhje ideale kur ndiheni të lodhur, dhe në vend se të bëni kafe ose një meze të lehtë me sheqer, hani një banane në vend të tyre.

  • Shëndet më i mirë i zemrës

Për shkak se ato janë të pasura me kalium, bananet ndihmojnë sistemin qarkullues të trupit të dërgojë oksigjenin në tru. Kjo gjithashtu ndihmon trupin të mbajë një rrahje të rregullt të zemrës, ul presionin e gjakut dhe mban një ekuilibër të duhur të ujit në trup, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë.

Ushqimet e pasura me kalium janë të njohura gjithashtu për zvogëlimin e rrezikut të goditjeve në gratë e moshuara.

  • Laksativ natyral

Hani banane dhe mund t’i thoni lamtumirë kapsllëkut. Bananet e pjekura mirë kanë një lloj fibre që ndihmon në rivendosjen dhe mirëmbajtjen e funksioneve të rregullta të zorrëve. Ato janë një burim natyror për të përmirësuar lëvizjen e mbeturinave përmes zorrëve. Kështu që hani banane të pjekura dy herë në ditë!

  • Lufton sëmundjet e mëngjesit

Për shkak të vetive qetësuese të shoqëruara me vitaminën B6, bananet shpesh hahen nga gratë shtatzëna për të luftuar sëmundjen e mëngjesit të shtatëzanisë, thotë Richmond Hill, dietolog./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë