Mër, Pri 3, 2024
Banner Top
Banner Top
Sot provoni një recetë të re: Tortë me role arre dhe boronica

Kjo tortë e lehtë për t’u përgatitur me arra është një shtesë e mrekullueshme në repertorin tuaj të ëmbëlsirave të shijshme.

Tortë me rrotull arre

Përbërësit

Për brumin: 80 gr arra

500 gr miell

2 thasë maja e thatë (rreth 15 g)

100 g sheqer

1 qese sheqer me shije vanilje

250 ml qumësht në temperaturën e dhomës

1 vezë

2 te verdha veze

80 g gjalpë të shkrirë

Për mbushjen:

200 gr arra te pjekura

2 te bardha veze

75 g sheqer

1 qese sheqer me shije vanilje

150 g boronica (të freskëta ose të ngrira thellë)

Për të dekoruar torten:

100 g sheqer pluhur i situr

5 lugë gjelle ujë

Boronica të freskëta, të copëtuara

Arra të pjekura

Pergatitja:

Grini imët arrat. Përzieni miellin me majanë, sheqerin me shije vanilje dhe arrat në një tas të madh.

Shtoni qumështin, vezët, të verdhën e vezës dhe gjalpin dhe ziejini derisa të jenë të lëmuara.

Mbulojeni brumin dhe lëreni mënjanë në një vend të ngrohtë për 30 minuta. Për të përgatitur mbushjen, vendosni arrat në një përpunues ushqimi dhe grijini ato – por jo shumë të imta.

Rrahim të bardhat e vezëve deri sa të jenë të forta përgjysmë dhe shtojmë sheqerin dhe sheqerin me shije vanilje.

Palosni arrat dhe boronica.

Pas pushimit prej 30 minutash, gatuajeni brumin për një kohë të shkurtër.

Hapeni brumin në një sipërfaqe të lyer me miell në një drejtkëndësh (rreth 30 x 45 cm).

Ngroheni furrën në 180°C.

Përhapeni mbushjen e arrave pa i mbuluar skajet e anëve të gjata.

Rrotulloni brumin nga një anë e gjatë. Pritini rrotullën në copat e duhura. Mbuloni një tepsi për kek (diametri 24 cm) me tavë.

Vendosni copat e brumit në tepsi.

E pjekim ne furren e parangrohur per 30 minuta. E heqim dhe e lëmë mënjanë të ftohet. Përzieni ujin dhe sheqerin pluhur për kremin.

E lyejmë tortën me krem dhe e spërkasim me boronica dhe arra.

Youtube

Arkiva

Kategoritë