Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Si ta kuptoni që nuk po pini ujë mjaftueshëm?!

Nëse ndonjëherë jeni ndjerë vërtet të etur, kjo është një shenjë që ju tashmë jeni pak të dehidratuar. Pirja e ujit është jetësore për shëndetin e trupit tuaj!

Dehidratimi mund të ndikojë në trupin tonë në mënyra të ndryshme. Shumë shenja të dehidrimit nuk janë me të vërtetë të dukshme, që do të thotë të dëgjoni trupin tuaj është edhe më e rëndësishme nga sa mendoni.

Këtu janë disa shenja:

Humor i luhatshëm ose probleme përqendrimi

Ekziston një numër arsyesh se pse kemi nevojë për ujë, dhe mund t’ju habisë të dini se edhe dehidratimi i butë mund t’ju bëjë të ndjeheni të lodhur dhe mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore. Kjo mund ta bëjë të vështirë përqendrimin. Ta themi thjesht, truri juaj është i ndjeshëm ndaj ndryshimeve, kështu që mund të reagojë ndaj hidratimit të ulët me ndryshimet e humorit. Mendoni për këtë si një lloj alarmi – nëse keni probleme të përqendroheni, mund të jetë një shenjë që duhet të pini më shumë ujë!

Era e keqe e gojës

A e dini se pështyma juaj në të vërtetë ka veti antibakteriale? Kjo ndihmon për të mbajtur gojën tuaj të pastër. Dehidratimi mund të bëjë që goja juaj të prodhojë më pak pështymë, duke shkaktuar thatësi. Kjo e bën të lehtë shfaqjen e baktereve, gjë që mund të çojë në një erë të pakëndshme ose frymë të keqe.

Pirja e ujit më shumë mund të ndihmojë në mbajtjen e gjëndrave tuaja të pështymës, duke e bërë më të vështirë që bakteret të shfaqen.

Keni probleme të shkoni në tualet

Shumica prej nesh e dinë tani se ngjyra e urinës mund të tregojë nivelin e hidratimit tuaj. Por a keni kuptuar ndonjëherë se sa niveli juaj i hidratimit mund të ndikojë në lëvizjet e zorrëve? Uji ndihmon për të mbajtur gjithçka në lëvizje në sistemin e tretjes, kështu që dehidratimi mund të ngadalësojë ushqimin duke lëvizur drejt zorrëve (dhe jashtë trupit) sa më lehtë.

Dehidratimi mund të jetë shumë i keq për trupin tonë, prandaj sigurohuni që të pini shumë ujë çdo ditë. Tani që dini disa nga shenjat që tregojnë se jeni dehidruar dhe si ndikojnë ato në trup, ju mund të ndërmerrni hapa për t’i shmangur ato!/Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë