Enj, Kor 29, 2021
Banner Top
Banner Top
Sa çaj të gjelbër duhet të konsumojmë?

Çaji jeshil është një pije popullore e konsumuar në mbarë botën. Në vitet e fundit, ajo gjithashtu ka fituar popullaritet si një pije shëndetësore.

Çaji jeshil vjen nga gjethet e bimëve të Camellia sinensis dhe vjen në disa varietete.

Mund të shijohet në formë të nxehtë, të ftohtë ose madje edhe në formë pluhuri dhe është e njohur për përmbajtjen e saj të lartë antioksiduese dhe përfitimet shëndetësore.

Por sa çaj jeshil duhet të pini për të arritur këto përfitime? Dhe konsumimi i tepërt a mund të jetë i rrezikshëm?

Çaji jeshil është i ngarkuar me ushqyes dhe përbërës të bimëve që mund të kenë efekte pozitive shëndetësore.

Kjo përfshin antioksidantë të fuqishëm të quajtur catechins, të cilaët mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër kancerit.

Në fakt, studimet e shumta tregojnë se njerëzit që pijnë çaj jeshil kanë shumë më pak gjasa të marrin shumë lloje të kancerit, krahasuar me ata që nuk e pijnë.

Kanceret që çaji jeshil mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër tyre janë: kanceri i prostatës dhe gjirit, të cilat janë dy kanceret më të zakonshme në meshkuj dhe femra. Për më tepër, disa studime tregojnë se çaji jeshil mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës.

Pirja e çajit të gjelbër mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Kafeina dhe catechins që përmban, rrisin metabolizmin tuaj dhe bëjnë djegien e yndyrnave. Në përgjithësi, studimet tregojnë se konsumimi i çajit të gjelbër mund t’ju ndihmojë të digjni një shtesë prej 75-100 kalori në ditë. Megjithëse kjo mund të duket si një sasi e vogël, ajo mund të kontribuojë në humbjen e konsiderueshme të peshës gjatë një periudhe afatgjatë.

Përfitimet e tjera të mundshme të çajit të gjelbër të pijshëm përfshijnë mbështetjen e sistemit imunitar, përmirësimin e funksionit të trurit, përmirësimin e shëndetit të dhëmbëve dhe një rrezik më të ulët të artritit, sëmundjes Alzheimer dhe Parkinsonit.

Efektet e mundshme të konsumimit të çajit të gjelbër

Kafeina dhe catechins në çajin e gjelbër janë të njohura për përfitimet e tyre shëndetësore, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë efekte anësore për disa njerëz, veçanërisht në doza të mëdha.

Konsumimi i tepërt i kafeinës mund të rrisë ndjenjat e ankthit, të ndërhyjë në gjumë dhe të shkaktojë shqetësime stomaku dhe dhimbje koke në disa njerëz. Konsumimi i sasive të mëdha të kafeinës gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e defekteve të lindjes dhe abortit. Bazuar në hulumtimet aktuale, të gjithë, duke përfshirë gratë shtatzënat, nuk duhet të konsumojnë më shumë se 300 mg kafeinë në ditë. Sidoqoftë, një rishikim shqyrtoi mbi 400 studime dhe zbuloi se të rriturit e shëndetshëm të cilët konsumonin deri në 400 mg kafeinë në ditë nuk kanë pasur efekte të padëshirueshme.

Në fund të fundit..

Çaji jeshil është i mbushur plot me komponime që promovojnë shëndetin. Pirja e rregullt e çajit të gjelbër mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të zvogëloni rrezikun e disa sëmundjeve, duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës dhe kancerin.

Pirja e tre deri në pesë gota çaji jeshil në ditë duket të jetë optimale për të korrur përfitimet më shëndetësore.

Doza shumë të larta mund të jetë problematike për disa, por në përgjithësi përfitimet e çajit të gjelbër tejkalojnë rreziqet e saj.

Në fakt, pirja më shumë e çajit të gjelbër mund të përmirësojë shumë shëndetin tuaj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë