Enj, Tet 28, 2021
Banner Top
Banner Top
Qepa dhe vetitë e saj magjike për shëndetin!

Megjithëse të gjitha perimet janë të rëndësishme për shëndetin, lloje të caktuara ofrojnë përfitime unike.

Qepët janë anëtare të gjinisë Allium të bimëve të lulëzuara. Këto perime përmbajnë vitamina të ndryshme, minerale dhe komponime të fuqishme bimore që janë treguar se promovojnë shëndetin në shumë mënyra.

Në fakt, efektet pozitive të qepëve janë njohur që nga kohërat e lashta, kur ato ishin përdorur për të trajtuar sëmundje si dhimbje koke, sëmundje të zemrës dhe plagë të gojës.

Më poshtë mund të shihni disa përfitime mbresëlënëse shëndetësore të qepëve.

Ndikon në shëndetin e zemrës

Qepët përmbajnë antioksidantë dhe përbërës që luftojnë inflamacionin, ulin trigliceridet dhe ulin nivelin e kolesterolit – të gjitha këto mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Karakteristikat e tyre të fuqishme anti-inflamatore gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe mbrojtjen kundër mpiksjes së tij.

Ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak

Qepët mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit me diabet ose prediabet.

Një studim në 42 njerëz me diabet të tipit 2 tregoi se ngrënia e 3,5 qepëve (100 gram) qepë e kuqe e freskët zvogëloi nivelin e sheqerit në gjak me rreth 40 mg / dl pas katër orësh.

Përbërjet specifike që gjenden në qepë, të tilla si kuercetin dhe komponimet e squfurit, kanë efekte antidiabetike.

Largon kollën e thatë

Mjafton që ta vendosni në një tenxhere me ujë dhe ta vloni atë duke i shtuar limon dhe pak sheqer. Më pas pijeni lëngun dhe do iu largojë menjëherë kollën dhe bronkitin.

Parandalon rënien e flokëve

Aplikimi i lëngut të qepës në skalpin e kokës për një periudhë disa mujore përpara larjes për 15-30 minuta, do të parandalojë rënien e flokëve si dhe do të nxisë rritjen e tyre.

Ndalon dhimbjet e barkut

Vloni një qepë në ujë, lëreni të ftohet dhe më pas thërrmojeni atë. Pasi ta kryeni këtë procedure, pini lëngun e pëfituar çdo orë dhe kjo do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të barkut./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë