Mër, Sht 20, 2023
Banner Top
Banner Top
Pulë me oriz

Përbërësit:

  • 1 qepë e thatë
  • 2 lgj vaj ulliri
  • 2 lgj gjalpë
  • 1 pulë e freskët
  • 2 gota oriz
  • 5 gota lëng mishi
  • 1 gjethe dafine
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Kaurdisim një qepë të grirë imët me pak vaj ulliri dhe gjalpë.

Pasi qepa të zbutet vendosim pulën të pa prerë ose të ndarë në racione dhe i japim një kaurdisje të lehtë sa të ndryshojë pak ngjyrë.

Më pas shtojmë ujë, kripë, piper, erëza sipas dëshirës dhe e lëmë pulën të ziejë.

Ndërkohë orizin pasi e kemi larë e vendosim në një tavë duke e hapur me lugë.

Vendosim mbi oriz pulën së bashku me buljonin e zierjes.

E vendosim tavën në furrë të nxehtë në 200 gradë Celsius për rreth 40-45 minuta.

Youtube

Arkiva

Kategoritë