Hën, Tet 2, 2023
Banner Top
Banner Top
Pse kemi të ftohtë tërë kohën?

Ja ku jemi përsëri: kolegu juaj lëshon kondicionerin për tu ftohur e ju po dridheni nga të ftohtit duke dëshiruar të ishit në shtëpi nën batanijen tuaj të preferuar të leshit.

Artikulli më poshtë sjellë disa arsye se pse keni të ftohtë gjatë tërë kohës.

Gjëndra juaj tiroide mund të mos funksionojë mirë

Hipotiroidizmi është një gjendje kur gjëndra tiroide nuk po prodhon mjaftueshëm hormon, dhe mund të çojë në intolerancë të ftohtë. Hormonet tiroide ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit dhe temperaturës, dhe kur na mungojnë ato, fillojmë të ndiejmë të ftohtë gjatë gjithë kohës. Simptoma të tjera të hipotiroidizmit mund të përfshijnë lodhje dhe një rrahje të ulët të zemrës.

Ju mund të mos pini ujë mjaftueshëm

Uji rrit metabolizmin tuaj, duke ndihmuar trupin të tretë ushqimin dhe të krijojë energji dhe nxehtësi. Nëse jeni të dehidratuar, mund t’ju mungojë nxehtësia dhe energjia që do të ngrohin trupin tuaj.

Mund të keni anemi

Anemia është një gjendje tjetër mjekësore që mund t’ju ​​bëjë të ndjeni të ftohtë në duar dhe këmbë. Ajo ndodh kur trupit tuaj i mungojnë qelizat e kuqe të gjakut që japin oksigjenin në organet dhe indet tuaja. Ekziston anemi me mungesë hekuri që shfaqet gjatë shtatëzënësisë, menstruacioneve, ose humbjes së gjakut ose për shkak të përthithjes së dobët të hekurit, dhe anemisë me mungesë të vitaminës të shkaktuar nga ushqimi i dobët. Simptoma të tjera të anemisë përfshijnë lëkurën e zbehtë, rritjen e rrahjeve të zemrës, lodhjen dhe dhimbjen e kokës.

Ju mund të mos jeni duke fjetur sa duhet

Gjumi i mirë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për rregullimin e temperaturës së trupit, kështu që, nëse vazhdoni të dridheni nga të ftohtit, arsyeja mund të jetë mjaft e thjeshtë, nuk po flini mjaftueshëm.

Pesha juaj mund të jetë shumë e ulët

Kur jeni nën peshë ju thjesht nuk keni yndyrë të mjaftueshme trupore për t’ju izoluar nga i ftohti. Nëse jeni duke humbur peshë me qëllim dhe zvogëloni kalori ose thjesht nuk hani mjaftueshëm, kjo mund të prishë metabolizmin tuaj dhe të ndikojë në rregullimin e temperaturës./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë