Pre, Sht 24, 2021
Banner Top
Banner Top
KOS FRUTASH TROPIKALE 10+

Gatuar nga: Gertoarbë Mulliqi Bojaj

1/2 passion fruit
1/3 banane
1/2 avokado
1 lugë boronica
1 lugë kos

Passion fruit (fruti i pasionit) prehet në mes dhe me lugë i vendoset brendësia në sitë, në të cilën mbi një pjatë shtypet me lugë – i përdoret vetëm lëngu. I shtohen të gjithë përbërësit dhe bluhen me blender.

⚠️Passion fruit hyn në grupin e frutave me aciditet të lartë. Nëse shkakton gazra, skuqje, diare apo shqetësim te bebi, duhet të pritet deri me 12+ për ta testuar përsëri.

⚠️Passion fruit ka shumë benefite, si:

🔹Preventon astmën
🔹Rritë imunitetin si burim i madh i Vitaminës C
🔹Lufton aneminë, sepse ka përmbajtje të madhe hekuri
🔹Lufton Insomnian dhe ulë nivelet e stresit
🔹I mirë per sytë, sepse ka shumë vitaminë A
🔹Ushqyes i lëkurës
🔹Rregullon tensionin e gjakut
🔹Forcon eshtrat

‼️KONSULTOHUNI me pediatrin e bebeve para se t’i prezantoni ushqimin, gjithashtu informohuni per ushqimet qe kane veti alergjene!‼️

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë