Mar, Maj 30, 2023
Banner Top
Banner Top
Koronavirusi – SHBA-ja e kalon Kinën me numrin e viktimave

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka arritur në 3,393, duke tejkaluar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të raportuara në Kinë, raporton Reuters.

SHBA-ja tashmë radhitet e treta në botë për nga numri i viktimave, pas Italisë dhe Spanjës.

Italia ka 11.591 vdekje të raportuara ndërkaq në Spanjë 8,189.

Zyrtarët e shëndetësisë u kërkuan amerikanëve që të ndiqnin urdhrat e qëndrimit në shtëpi dhe masat e tjera për të parandaluar përhapjen e virusit, i cili e kishte origjinën në Kinë.

Në nivel global, tani ka mbi 800,000 raste të të infektuave dhe më shumë se 39,000 vdekje./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë