Die, Nën 26, 2023
Banner Top
Banner Top
Keni kërkesë të papritur për të urinuar? Ja çfarë duhet të hani!

Fshikëza tepër aktive është një problem me funksionin e magazinimit të fshikëzës që shkakton një kërkesë të papritur për të urinuar. Kërkesa mund të jetë e vështirë për të shtypur dhe fshikëza e tepërt mund të çojë në humbjen e pavullnetshme të urinës (mosmbajtjeje). Ndërsa nuk ka një dietë të veçantë për të trajtuar një fshikëz tepër aktive, ushqimet që hani mund të kenë një ndikim të rëndësishëm.

Ja disa nga to:

Arra, fara dhe bishtajore

Ndërtoni një përqindje më të lartë të marrjes së përditshme të ushqimit nga ushqimet bimore si drithërat, fasulet, perimet, arra dhe pemët. Sa më afër një burimi natyral, të papërpunuar, aq më efektive këto grupe ushqimore mund të jenë. Llojet e fasuleve që ju duhet të hani janë fasule të zeza, bizele të ndara, thjerrëzat.

Bukë, drithëra dhe oriz

Zgjidhni krunde gruri. Dhe hani atë si drithëra, jo në muffins me sheqer. Po ashtu ju mund të përdorni edhe makarona nga gruri, sepse do ta bëjnë më të lehtë mbajtjen e urinës.

Ujë

Pija më e mirë për fshikëzën tuaj është uji. Shumë njerëz që kanë një fshikëz tepër aktive zvogëlojnë sasinë e lëngjeve që pijnë duke shpresuar që do të kenë nevojë të urinojnë më rrallë. Lëngu përmes gojës rezulton në më pak lëngje në formën e urinës, sasia më e vogël e urinës mund të jetë më e koncentruar dhe kështu, irriton sipërfaqen e fshikëzës dhe ky është një trajtim jo efektiv i fshikëzës tepër aktive.

Mish dhe peshk

Ushqimet joacidike me yndyrna të shëndetshme të tilla si vaj ulliri dhe avokadot janë mjaft qetësues në fshikëz. Përdorimi i shpeshtë i llojeve të ndryshme të mishit, specifikisht peshku ndihmojnë shumë në qetësimin e aktivitetit të fshikëzës së urinës./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë