Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top
E vërteta për vitaminat e flokëve!

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të keni flokë të gjatë të harlisur, por nuk dëshironi të shpenzoni një pasuri për zgjatjen e tyre, ne jemi të gatshëm të vëjmë bast që ju keni konsideruar, ose të paktën vërejtur, vitaminat e flokëve që janë suvatuar të gjitha mbi Instagram dhe çdo platformë tjetër në mediat sociale. Duke pretenduar se ju japin flokë më të trashë, më të plotë, më të gjatë, ato tingëllojnë pothuajse shumë të mira për të qenë të vërteta, dhe ne nuk mund të ndihmojmë por të pyesim veten se a është vërtetë ashtu.

Studimet që shikojnë efektivitetin e shtojcave të flokëve zakonisht kryhen vetëm tek ata me një gjendje themelore mjekësore, të tilla si humbja e flokëve, që do të thotë se ka pak ose aspak prova që sugjerojnë se do të përfitoni prej tyre nëse jeni me shëndet të mirë.

 “Shumica prej dermatologëve thjesht nuk rekomandojnë shtesa orale për njerëzit e shëndetshëm,” thotë Dr. Sheryl Hoyer, dermatologe.

 Në fund të fundit, shumica e ekspertëve besojnë se ndryshimet në stilin e jetës tuaj dhe dietës kanë më shumë të ngjarë të përmirësojnë shëndetin e flokëve sesa vitaminat. Nëse tashmë po merrni të gjithë ushqyesit që ju nevojiten nga një dietë e ekuilibruar, shtimi i më shumë prej atyre vitaminave për forcimin e flokëve nuk do t’ju ndihmojë.

 “Trupi juaj mban vetëm atë që duhet, dhe pastaj shpëton nga pjesa tjetër,” tha trikologu Dominic Burg për Cosmopolitan.

Kjo nuk do të thotë që vitaminat e flokëve nuk do të funksionojnë. Biotina dhe vaji i peshkut janë dy përbërës kryesorë që gjenden shpesh në shtojcat e flokëve, të cilat janë vërtetuar se përmirësojnë shëndetin dhe gjendjen e flokëve, dhe nëse nuk jeni duke marrë ato lëndë ushqyese në dietën tuaj, shtesat janë një mënyrë e mirë për të rritur konsumimin .

 “Biotina forcon flokët dhe rrit dendësinë e tyre”, ndërsa “vaji i peshkut i bën flokët dhe thonjtë me shkëlqim”, tha Dr Michele Green.

 Ndërsa shumica prej nesh dëshirojnë të shohin rezultate të menjëhershme, është e rëndësishme të mbani mend që nuk do të vini re ndonjë ndryshim për të paktën disa muaj, që do të thotë të përmbaheni në planin plotësues është thelbësore.

Duke pasur parasysh që industria e shtojcave është e njohur për faktin se është e parregulluar gjerësisht, Green ju rekomandon të bëni hulumtimin tuaj dhe të lexoni përbërësit për secilin produkt për të pare se cila markë e vitaminës së flokëve do të funksionojë më mirë për ju./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë