Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Çfarë është djersa dhe nga vjen ajo?

Disa njerëz djersiten. Të tjerët “shkëlqejnë”. Cilado qoftë stili juaj, djersa luan një funksion të rëndësishëm (megjithëse herë pas here të sikletshëm). Ne priremi të djersitemi në kohërat më të papërshtatshme (menjëherë para një takimi të parë ose një prezantimi të rëndësishëm), por djersitja në të vërtetë është një pjesë thelbësore e fiziologjisë tuaj. Lexoni më tej për të zbuluar pse është mire nëse djersitni.

Çfarë është djersa?

Djersa është kryesisht ujë dhe kripë, me sasi të vogla të substancave të tjera, përfshirë minerale dhe elektrolite.

Nëse besoni se një djersë e mirë gjithashtu mund të lirojë trupin tuaj nga toksinat (ndoshta të grumbulluara për shkak të një zënke stresuese me nënën tuaj ose një natë tepër vonë me vajzat), është për të ardhur keq që duhet të raportoni se nuk është kështu. Detoxing është punë e mëlçisë.

Nga vjen djersa?

Ju keni midis 2 dhe 4 milionë gjëndra djerse të përhapura në të gjithë trupin tuaj (përveç disa zonave, si buzët dhe thithkat). Ndërsa sqetullat kanë një nga përqendrimet më të larta, gjëndrat janë në të vërtetë kudo.

 “Ne i kemi në pëllëmbët tona, në thembra – i kemi në të gjithë trupin”, thotë Cameron Rokhsar, profesor i dermatologjisë.

Dy lloje të gjëndrave të djersës janë të përfshira në djersitje:

 Gjëndrat ekcrine – të cilat reagojnë ndaj nxehtësisë, ndodhen pothuajse kudo në trupin tuaj; ato lëshojnë një djersë në thelb pa erë direkt mbi lëkurën tuaj për të ftohur trupin.

Gjëndrat apokrine – zhvillohen në gjëndrat e flokëve – për kokën tuaj dhe në sqetullat tuaja, për shembull – dhe ato përgjigjen ndaj emocioneve. Ato lëshojnë një djersë të yndyrshme që prishet nga bakteret në lëkurë, në një proces që prodhon një erë të keqe.

Pse djersitemi?

Gjëndrat e djersës aktivizohen kur keni të nxehtë ose kur jeni duke përjetuar stres. Pavarësisht se sa shumë përpiqeni, nuk ka asnjë mënyrë të vërtetë për të kontrolluar sasinë që ju djersitni.

 “Ashtu si shumë më tepër, është e vendosur gjenetikisht,” thotë Rokhsar./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë