Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top

Qoftë kjo një përbërje proteinike, një gotë e thjeshtë qumështi i ngrohtë, ose një kos me pak yndyrë, qumështi është dhe do të vazhdojë të mbetet një nga burimet më të shëndetshme ushqimore në dispozicion. Në fakt, është një nga burimet më të përdorura të ushqimit.

Në këtë artikull, nedo të  diskutojmë për përfitimet e qumështit dhe gjithçka tjetër që duhet të dini. Shumë për të lexuar, kështu që lëviz poshtë shpejt!

1. Ndërton kocka më të forta

Ndërtimi i një skeleti të fortë dhe ruajtja e eshtrave të shëndetshëm nga jeta e fetusit deri në moshën madhore (dhe menopauza) është jetike. Kjo parandalon osteoporozën, humbjen e eshtrave dhe të metat e lidhura.

Mos harroni se ju duhet shumë vitaminë D dhe magnez për të shmangur humbjen e eshtrave. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për gratë që kalojnë në menopauzë – pasi luhatjet e estrogjenit mund të shkaktojnë humbjen e eshtrave (ulje në densitetin e kockave).

2. Ruan shëndetin e zemrës

Konsumimi i 200-300 ml qumësht në ditë ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 7%. Të kesh qumësht me pak yndyrë mund të rrisë nivelin e kolesterolit të mirë (HDL) dhe të ulë atë të keqin (LDL). Pra, nuk ka enë të bllokuara të gjakut.

Gjithashtu, kalciumi i bollshëm në qumësht hollon enët e gjakut dhe forcon muskujt kardiak. Në fund të fundit – pirja e qumështit me pak yndyrë nga një moshë e re mund të parandalojë aterosklerozën, sëmundjen e arterieve koronare, anginë dhe sëmundje të tjera të rrezikshme të zemrës.

3. Kuron sëmundjet e stomakut dhe dispepsinë

Rreth 3% e qumështit të gjedhit është proteina, 80% e së cilës është e përbërë nga kazeina. Roli kryesor i kazeinës është të bartin minerale në vendet e synuara.

Për shembull, kazeina lidhet me kalciumin dhe fosforin dhe i dërgon ato në traktin tretës. Këto minerale përshpejtojnë tretjen duke stimuluar lëshimin e lëngjeve tretës në stomakun tuaj.

4. Ul rrezikun e diabeteve

Shumë hipoteza rreth qumështit dhe diabeti tip 2 po qarkullojnë përreth. Megjithëse ka hapësirë ​​për hulumtime të mëdha, disa hipoteza në mënyrë logjike sqarojnë efektin e qumështit në sëmundje të tilla kronike.

Këtë herë përsëri “Heronjtë” janë kalciumi, magnezi dhe peptidet. Këto përbërës ndryshojnë tolerancën e glukozës dhe ndjeshmërinë ndaj insulinës në trupin tuaj.

Gjithashtu, proteinat e hirrës në qumësht përmirësojnë ngopjen dhe kontrollin e oreksit. Në këtë mënyrë, ju nuk e teproni dhe nuk fitoni mbipeshë.

 Me një kontroll të tillë, ju mund të shmangni peroksidimin e lipideve, inflamacionin e organeve dhe, më në fund, diabetin. E gjithë kjo, vetëm nëse pini qumësht!/Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë