Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
3 ide për mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm në zyrë

A e keni të vështirë të hani mëngjes çdo mëngjes, veçanërisht kur nxitoni të punoni?

Mund të jetë joshës fakti që të qëndroni në shtrat në vend se të ngriheni dhe të përgatisni diçka për të ngrënë, por të hani një mëngjes të shëndetshëm çdo ditë është shumë e rëndësishme!

Ushqimi i mëngjesit jo vetëm që ndihmon për të zgjuar metabolizmin tuaj, por gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të përqendrimit tuaj gjatë tërë ditës. Të gjithë kemi orare të ndryshme dhe disa njerëz nuk duan të hanë menjëherë pasi të zgjohen.

 Prandaj duhet gjetur atë që funksionon për ju – dhe nëse preferoni të hani sapo të shkoni në punë, kjo është në rregull.

Më poshtë do të japim disa ide mëngjesore për zyra që janë perfekte nëse nuk keni kohë për mëngjes para se të shkoni në punë. Provoni disa nga këto:

Idetë e shpejta, të shëndetshme të mëngjesit

Paketoni përbërësit që ju nevojiten një natë më parë dhe më pas mund të realizoni një nga këto ide të shijshme për mëngjes në zyrë:

1. Tërshëra

Gjëja e shkëlqyeshme për tërshërën gjatë natës është se, mund ta bëni gati gjatë natës. Atëherë ata janë gati për tu ngrënë ditën tjetër, thjesht mbushni një pjatë me tërshërë, me disa manaferra, fara ose arra të freskëta.

2. Musli

Kur nuk keni kohë për të bërë mëngjes në mëngjes, mund të tundoheni nga mendimi për të porositur një tas me musli nga kafja më e afërt. Ndërsa kjo tingëllon si një mundësi e shëndetshme për mëngjes, ato janë të ngarkuara me sheqer të shtuar. Bërja e versionit tuaj një natë më parë siguron që ju e dini saktësisht se çfarë po shkon në organizmin tuaj dhe mund ta rregulloni atë sipas shijeve tuaja!

3. Perime

Nëse preferoni të qëndroni larg mëngjesit të ëmbël, kjo ide e mëngjesit për zyrën do t’ju tërheqë. Përgatitni disa perime të pjekura dhe quinoa një natë më parë dhe vendoseni në një enë. Atëherë mund ta ngrohni dhe ta hani posa të shkoni në punë.

Kur ndiheni sikur jeni duke nxituar për të dalë nga nga shtëpia, provoni t’i bëni ato vetë. Shumë nga këto mëngjese të shpejta, të shëndetshme mund të përgatiten një natë më parë dhe thjesht të konsumohen sapo të shkoni në punë./Familja Jonë 

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë