Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
10 sëmundjet më të shpeshta të dimrit

Shkruar nga: Dr.Valbona Blaku – Specialiste e Mjekësisë Familjare

1. Ftohjet-Ju mund të ndihmoni në parandalimin e ftohjes duke-Larë duart rregullisht. Kjo shkatërron defektet që mund të keni kapur nga sipërfaqet prekëse të përdorura nga njerëz të tjerë, siç janë çelsat ,ndezesit e dritës dhe dorezat e dyerve.Lexoni udhëzues se si t’i lani duart siç duhet.Eshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani shtëpinë dhe çdo send shtëpiak, siç janë gota, pjata dhe peshqirë, veçanërisht nëse dikush në shtëpinë tuaj është i sëmurë.Këshillë kryesore: Nëse keni një ftohje, përdorni shami të disponueshme në vend rrobave për të shmangur përsëri rigjenerimin viruseve nga e duart tuaja.

2. Dhimbje të fytit-Dhimbjet e fytit janë të zakonshme në dimër dhe pothuajse gjithmonë shkaktohen nga infeksione virale.Ka disa prova që ndryshimet në temperaturë, të tilla si kalimi nga një dhomë e ngrohtë, e ngrohur nga qendra në ambiente të akullta, mund të ndikojnë gjithashtu në fyt.Veprimi kryesor: Një ilaç i shpejtë dhe i lehtë për një dhimbje të fytit është të beni gargar me ujë të ngrohtë të kripur. Shpërndani një lugë çaji kripë në një gotë ujë të zierë pjesërisht të ftohur.Nuk do ta shërojë infeksionin, por ka veti anti-inflamatore dhe mund të ketë një efekt qetësues.

3. Astma- Ajri i ftohtë është një nxitës i madh i simptomave të astmës, siç janë kollla dhe gulçimi. Njerëzit me astmë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm në dimër.Veprimi kryesore: Qëndroni brenda në ditë shumë të ftohta dhe me erë. Nëse dilni jashtë, vishni një shall lirshëm mbi hundën dhe gojën.Jini tepër vigjilentë në lidhje me marrjen e medikamenteve tuaja të rregullta, dhe mbani afër inhalatorëve qetësues.Merrni këshilla për të shmangur sulmet e astmës në lidhje me të ftohtit.

4. Norovirus-Njihet gjithashtu si shkaktar i të vjellave të dimrit, norovirus është jashtëzakonisht infektiv në stomak. Mund të godasë gjatë gjithë vitit, por është më e zakonshme në dimër dhe në vende të tilla si hotele, spitale, shtëpi pleqsh dhe shkolla.Sëmundja është e pakëndshme, por zakonisht përfundon brenda disa ditësh.Këshillë kryesore: Kur njerëzit janë të sëmurë nga të vjella dhe diarre, është e rëndësishme të pini shumë lëngje për të parandaluar dehidratimin. Fëmijët e vegjël dhe të moshuarit janë veçanërisht të rrezikuar.Duke pirë lëngje të rehidrimit oral (të disponueshëm nga farmacitë), mund të zvogëloni rrezikun e dehidrimit.Lexoni se si të parandaloni helmimin nga ushqimi.

5. Nyje të dhimbshme-Shumë njerëz me artrit thonë se nyjet e tyre bëhen më të dhimbshme dhe më të ashpra gjatë dimrit.Këshillë kryesore: Shumë njerëz depresionohen pak gjatë muajve të dimrit, dhe kjo mund t’i bëjë ata të perceptojnë më shumë dhimbje në mënyrë akute. Gjithçka ndihet më keq, përfshirë kushtet mjekësore.Ushtrimi i përditshëm mund të forcojë gjendjen mendore dhe fizike të një personi. Noti është ideal pasi është i lehtë në nyje.

6. Plagë të ftohta-Shumica prej nesh e pranojnë që plagët e ftohta janë një shenjë se ne jemi të stresuar ose nën stres. Ndërsa nuk ka shërim për plagët e ftohta, ju mund të zvogëloni shanset për të marrë një duke kërkuar kujdes veten gjatë dimrit.Këshillë kryesore: qdo ditë, bëni gjëra që ju bëjnë të ndiheni më pak të stresuar, të tilla si të keni një dush të nxehtë, të shkoni për shëtitje në park ose të shikoni një nga filmat tuaj të preferuar.Lexoni në lidhje me 10 shkaktaret më të mëdhenj të stresit.

7. Sulmet në zemër-Sulmet në zemër janë më të zakonshme në dimër. Kjo mund të jetë për shkak se moti i ftohtë rrit presionin e gjakut dhe i bën më shumë tendosje zemrës. Zemra juaj gjithashtu duhet të punojë më shumë për të ruajtur nxehtësinë e trupit kur është e ftohtë.Keshilla kryesore: Qëndroni të ngrohtë në shtëpinë tuaj. Ngrohni dhomat kryesore që përdorni të paktën 18C dhe përdorni një shishe me ujë të nxehtë ose batanije elektrike për të mbajtur ngrohtë në shtrat,kur dilni dhe vishni një kapelë, shall dhe dorëza.

8. Duart dhe këmbët e ftohta-Fenomeni i Raynaud është një gjendje e zakonshme që i bën gishtërinjtë tuaj të ndryshojnë ngjyrën dhe të bëhen shumë të dhimbshëm në mot të ftohtë.Gishtat mund të shkojnë ne të bardhë, pastaj blu, pastaj të kuq, dhe të gërvishen. Enët e vogla të gjakut të duarve dhe këmbëve shkojnë në spazëm, duke ulur përkohësisht rrjedhjen e gjakut në duar dhe këmbë.Në raste të rënda, mjekimi mund të ndihmojë, por shumica e njerëzve arrijnë të jetojnë me simptomat e tyre.Këshillë kryesore: Mos pini duhan ose kafeinë (të dy mund të përkeqësojnë simptomat) dhe gjithmonë vishni doreza, çorape dhe këpucë të ngrohta kur dilni në mot të ftohtë.

9. Lëkurë të thatë-Lëkura e thatë është një gjendje e zakonshme dhe shpesh është më e keqe gjatë dimrit, kur lagështia e mjedisit është e ulët.Hidratimi është thelbësor gjatë dimrit. Përkundërazi locionet dhe kremrat hidratues nuk thithen nga lëkura. Në vend të kësaj, ata veprojnë si një ngjites për të ndaluar lagështirën natyrale të lëkurës që avullon.Koha më e mirë për të aplikuar hidratues është pas banjës ose dushit ndërsa lëkura juaj është akoma me lagështi si dhe kur shkoni per te fjetur .Keshilla kryesore: dushe të ngrohta, jo të nxehta. Uji që është shumë i nxehtë e bën lëkurën të ndjehet më e thatë dhe kruhet.

10. Gripi- Gripi mund të jetë një vrasës kryesor i njerëzve te ndjeshem . Personat e moshës 65 vjeç e lart, gratë shtatzëna dhe njerëzit me gjendje shëndetësore kronike, përfshirë diabetin, sëmundjen e veshkave dhe sëmundjen pulmonare obstruktive kronike (COPD), janë veçanërisht të rrezikuar.Mënyra më e mirë për të parandaluar gripin është kalimi i gripit (ose spërkatja e hundës nga gripi për fëmijët e moshës 2 deri në 17 vjeç). Vaksina e gripit jep mbrojtje të mirë kundër gripit dhe zgjat një vit.Nëse jeni mbi 65 vjeç ose keni një gjendje shëndetësore afatgjatë, ju gjithashtu keni të drejtë për vaksinën pneumokokale, e cila siguron mbrojtje kundër pneumonisë. Këshillë kryesore: Gjeni nëse jeni në rrezik të gripit duke pyetur mjekun tuaj, ose lexoni artikullin tonë se kush duhet të ketë bllokimin e gripit. Nëse jeni në një grup me rrezikshmëri të lartë, shihni mjekun tuaj për të marrë vaksinimin.

Për më shumë detaje rreth këtyre gjendjeve lidhur me parandalimin, trajtimin dhe rekonvaleshencën ju mund të kontaktoni specialistin e mjëkësisë faliljare në Olive Medical and Laboratory. Njëherit në OML ju mund të bëni të gjitha analizat e nevojshme hulumtuese që i vërtetojnë diagnozat përkatëse.

Youtube

Arkiva

Kategoritë