Mër, Sht 28, 2022
Banner Top
Banner Top
Zbuloni dy mënyra se si të përgatisni reçelin e kumbullave

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla

Është pikërisht sezoni i tyre dhe tregjet janë plot me kumbulla vendi.

Të freskëta me shije delikate ato shndërrohen në një mrekulli të ëmbël teksa përgatiten në traditën më fantastike të amvisave shqiptare, atë të reçelit.

Sugjerohen dy metoda fantastike, krejt të lehta për përgatitjen e reçelit me kumbulla në shtëpi.

Përbërësit për 2 kg reçel me kumbulla

1.5 kg kumbulla të pjekura

1 kg sheqer (sasia e sheqerit hidhet sipas preferencës, mund ta shtoni edhe më pak nëse e preferoni më të ëmbël))about:blank

100 ml ujë

Sa më të pjekura të jenë kumbullat aq më të mira.about:blank

Përpiquni të zgjidhni kumbulla sa më të buta, pasi reçeli do të bëhet akoma dhe më i shkrifët.

Kumbullat e pjekura kanë dhe nivelin më të lartë të fruktozës, dhe i jep reçelit ëmbëlsinë natyrale të frutit.about:blank

Lërini në sheqer përreth 4-6 orë të marinohen.

Mbase mund t’iu duket e çuditshme kjo metodë, duke qenë se zakonisht sheqerin e shtojmë kur vendosim frutat në zjarr.

Marinimi i jep mundësinë kumbullave të përthithin më mirë sheqerin dhe lëngu i reçelit të dali dhe më i trashë.

Përgatitja

Metoda e parë

Pasi t’i keni larë me ujë të bollshëm kumbullat, pritini në katër pjesë.

Në një tas të madh përzieni me duar sheqerin bashkë me kumbullat.

Tasin më pas vendoseni në frigorifer ose në një vend të freskët dhe lëreni përreth 4-6 orë.

Kështu kumbullat do të kenë lëshuar lëngun e tyre dhe do të jetë formuar shurupi shumë i shijshëm.

Në një tenxhere kaloni masën e kumbullave me sheqerin dhe vendoseni në zjarr të ngadaltë.

Çelësi i ruajtjes së shijes është që të përdorni një tenxhere të gjerë.

Më pas shtoni dhe ujin, dhe lëreni që të ziejë. Sigurohuni që ta përzieni herë pas here, kështu  kumbullat nuk do të bien në fund të tenxheres dhe të ngjiten. Por mos e përzieni aq shumë sa që kumbullave t’u humbasë forma e tyre.

Gjatë zierjes reçeli formon ajkë në sipërfaqe të tij, që të përfitoni një ngjyrë sa më të bukur, me një lugë hiqeni sa herë formohet.

Nëse doni që reçeli të mos formojë ajkë, mund të shtoni një lugë gjelle me gjalpë të freskët.

Pasi të kenë kaluar 15-30 minuta, është koha për të kontrolluar nëse reçeli është gati.

Me një lugë provoni dendësinë e reçelit. Ai nuk duhet të jetë i trashë si krem, por as dhe shumë i ujshëm.

Pasi të jetë ftohur pak mund të mbushni kavanozat e qelqit.

Reçelin është e mira që ta mbani në temperaturën e ambientit për disa orë e më pas ta vendosni në frigorifer.

Metoda e dytë

Nëse preferoni që reçeli të mos ketë kokrra, mjafton që pasi t’i keni marinuar t’i shtypni me ndihmën e një kullese kuzhine.

AgroËeb.org ju këshillon që të mos i qëroni lëkurat para marinimit, pasi tek to qëndron dhe përqindja më e lartë e shijes unike të kumbullave.

Më pas mund të ndiqni hapat njësoj si tek metoda e parë, dhe do të përfitoni një reçel me një ngjyrë dhe shije mahnitëse.

Youtube

Arkiva

Kategoritë