Enj, Nën 30, 2023
Banner Top
Banner Top
Vuani nga tiroidja? Ja cilat shenja ju ndihmojnë ta zbuloni

Hipotiroidizmi (tiroidja nën aktive) është një gjendje në të cilën gjëndra juaj tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormone të rëndësishme.

Ai mund të mos shkaktojë simptoma të dukshme në fazat e hershme. Me kalimin e kohës, hipotiroidizmi i patrajtuar mund të shkaktojë një numër problemesh shëndetësore, të tilla si mbipesha, dhimbja e nyjeve, infertiliteti dhe sëmundjet e zemrës.

Testet e sakta të funksionit të tiroides janë në dispozicion për të diagnostikuar hipotiroidizmin. Trajtimi me hormon sintetik të tiroides është zakonisht i thjeshtë, i sigurt dhe efektiv pasi të keni gjetur dozën e duhur për ju.

Shenjat dhe simptomat e hipotiroidizmit ndryshojnë, në varësi të ashpërsisë së mungesës së hormonit. Problemet kanë tendencë të zhvillohen ngadalë, shpesh gjatë një numri vitesh.

Në fillim, mezi mund të vëreni simptomat e hipotiroidizmit, siç janë lodhja dhe shtimi i peshës. Por ndërsa metabolizmi juaj vazhdon të ngadalësohet, ju mund të keni probleme më të dukshme.

Shenjat dhe simptomat e hipotiroidizmit mund të përfshijnë:

Lodhje

Rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit

Kapsllëk

Lëkurë të thatë

Shtimi i peshës

Fytyrë e fryrë

Dobësi muskulore

Niveli i ngritur i kolesterolit në gjak

Dhimbje muskulore, butësi dhe ngurtësi

Dhimbje, ngurtësi ose ënjtje në nyjet tuaja

Periudhat më të rënda se normale ose të parregullta menstruale

Flokët e hollë

Shkalla e ngadalësuar e zemrës

Depresion

Gjëndra tiroide e zgjeruar (goiter)./Familja Jonë

Tags: ,

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë