Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Ushqimet që mund të ndikojnë në humorin tuaj!

Ankthi, depresioni dhe ndryshimet e humorit janë shumë të shpeshta tek shumë njerëz.

Studimet kanë treguar që ushqimet që konsumojmë mund të ndikojnë edhe në humor.

Patetinat ndonëse kanë një shije të mirë, janë të pashëndetshme dhe të mbushuara me acid që mund të ju bëjnë të ndiheni më të lodhur. Për t’i zëvendësuar patetinat, ju mund të hani kokoshka.

Pijet e sheqerosura, përvec që ndikojnë në fizik ato ndikojnë edhe në gjendjen mentale. Këto pije kanë një koncentrim të lartë të karbohidrateve, që mund të ndikojë në humorin tuaj. Si një alternativ, provoni caj të gjelbër.

Uji në anën tjetër është ‘magjibërës’ për gjithë organizmin dhe ndikon edhe në shëndetin mendor. Uji jo vetëm që ndikon në shëndetin fizik por ndihmon gjithashtu në luftimin e ankthit dhe depresionit./Familja Jone

Youtube

Arkiva

Kategoritë