Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Si tu bëjmë ballë temperaturave të larta?!

Shumica prej nesh e mirëpresin motin e nxehtë, por kur është shumë nxehtë për një kohë të gjatë ka rreziqe shëndetësore. Nëse një valë e nxehtë godet këtë verë, sigurohuni që moti i nxehtë nuk ju dëmton juve ose kujtdo që dini.

Pse është nxehtësia problem?

Rreziqet kryesore që paraqiten nga një valë ngrohëse janë:

Dehidratimi (duke mos pasur ujë të mjaftueshëm)

Mbinxehje, e cila mund t’i bëjë simptomat më keq për njerëzit që tashmë kanë probleme me zemrën e tyre ose me frymëmarrjen

Kush është më në rrezik?

Një valë e nxehtësisë mund të prekë këdo, por njerëzit më të prekshëm janë:

Të moshuarit, sidomos ata mbi 75 vjeç

Foshnjet dhe fëmijët e vegjël

Njerëzit me një gjendje kronike serioze, sidomos probleme të zemrës ose të frymëmarrjes

Njerëzit me probleme të lëvizjes – për shembull, njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit ose që kanë pasur një goditje në tru

Njerëzit me probleme serioze të shëndetit mendor

Njerëzit në medikamente të caktuara, duke përfshirë ato që ndikojnë në djersitje dhe kontrollin e temperaturës

Njerëzit që keqpërdorin alkoolin ose drogën

Njerëzit që janë fizikisht aktivë – për shembull, punëtorët ose ata që bëjnë sport

Niveli  1: Përgatitja

Zyra Meteorologjike ka një sistem paralajmërimi që lëshon alarme nëse ka të ngjarë një valë të nxehti. Niveli 1 është vigjilenca minimale dhe është në fuqi që nga 1 qershori deri më 15 shtator (që është periudha që paralajmërimet për nxehtësinë e nxehtësisë mund të rriten).

Megjithëse nuk keni nevojë të bëni ndonjë gjë gjatë një alarmi të nivelit 1, është e këshillueshme të jeni të vetëdijshëm se çfarë të bëni nëse rritet niveli i alarmit. Dituria se si të qëndroni të freskët gjatë periudhave të gjata të motit të nxehtë mund të ndihmojë në shpëtimin e jetëve.

Niveli 2 – Alarm: Vala e nxehtësisë është parashikuar

Temperatura prej 30 gradëve mund të kenë një efekt të rëndësishëm në shëndetin e njerëzve, nëse ato zgjasin për të paktën 2 ditë dhe natën në mes.

Megjithëse nuk keni nevojë të ndërmerrni ndonjë veprim të menjëhershëm, ndiqni këto hapa në përgatitje:

Qëndroni të sintetizuar me parashikimin e motit në radio, TV apo media sociale

Nëse planifikoni të udhëtoni, kontrolloni parashikimin në destinacionin tuaj.

Mësoni si ta mbani të freskët shtëpinë

Niveli 3: Kur ndodh një valë e nxehtësisë

Ndiqni udhëzimet për një njoftim të nivelit 2. Këshilla e mëposhtme zbatohet për të gjithë kur është fjala për mbajtjen e ftohtë dhe të rehatshme dhe reduktimin e rreziqeve shëndetësore.

Këshilla për përballimin e motit të nxehtë

Mbyllni dritaret dhe tërhiqni hijen kur është më nxehtë jashtë. Ju mund të hapni dritaret për ventilim kur është më freskët.

Shmangni nxehtësinë: qëndroni jashtë diellit dhe mos dilni nga ora 11:00 deri në orën 15 (pjesa më e nxehtë e ditës) nëse jeni të prekshëm nga efektet e nxehtësisë.

Mbani dhoma të ftohta duke përdorur hije ose material reflektues jashtë dritareve. Nëse kjo nuk është e mundur, përdorni perde me ngjyra të lehta dhe mbajini ato të mbyllura (perdet metalike dhe perde të errëta mund ta bëjnë dhomën më të ngrohtë).

Bëni dush të ftohtë, dhe spërkateni veten me ujë të ftohtë.

Pini shumë lëngje dhe shmangni alkoolin e tepërt – uji, lëngjet me yndyrë të ulët dhe çaji janë opsione të mira. Ju gjithashtu mund të pini lëng frutash, smoothies dhe pije të buta, por ato mund të jenë të larta në sheqer. Kufizoni lëngun e frutave ose smoothies në një total të kombinuar prej 150ml në ditë, dhe zgjidhni dietë ose pije pa sheqer.

Dëgjoni alarmet në radio, TV dhe media sociale për të ruajtur freskinë.

Vishni rroba të lirshme, të ftohta, dhe një kapele dhe syze dielli nëse shkoni jashtë.

Kontrolloni miqtë, të afërmit dhe fqinjët të cilët mund të jenë më pak të aftë të kujdesen për veten e tyre.

Nëse keni shqetësime në lidhje me një shtëpi të nxehtë të papërshtatshme që ndikon në shëndetin tuaj ose dikë tjetër, merrni këshilla mjekësore./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë