Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Si t’i shmangim sëmundjet nga nxehtësia?

A e dini se pijet super-të ftohta mund të shkaktojnë ngërç në stomakun tuaj?

 Ose gjëra të tjera, si, sa keni fjetur natën e kaluar ose çfarë barna jeni duke përdorur mund të ndikojnë se sa mirë trupi juaj përshtatet me të nxehtit.

 Nëse ju jeni një tip i llojit të hapur, ju mund të besoni se dini se si të përgatiteni për ngrohjen. Por në të vërtetë kjo merr më shumë mund dhe planifikim sesa mund të mendoni, thotë Çad Asplund, MD. Ai është drejtor i mjekësisë atletike në Gjeorgji Southern University në Statesboro, GA.

Kur kaloni shumë kohë në diell, temperatura e brendshme e trupit rritet. Kjo mund të çojë në nxehtësi ekstreme ose në lodhje të nxehtësisë. Kjo ndodh kur trupi juaj është aq i nxehtë sa nuk mund të qetësohet. Ju jeni në rrezik edhe më të madh nëse nuk pini mjaft lëngje ose jeni shtatzënë, mbipeshë, të moshuar, shumë të rinj ose keni sëmundje të zemrës.

Në raste ekstreme, mund të merrni goditje të nxehtësisë. Kjo mund të shkaktojë mbylljen e sistemit tuaj nervor qendror dhe organet tuaja të brendshme të dështojnë. Madje, mund të jetë fatale për jetën tuaj.

Asplund ofron këshilla të mëposhtme për t’ju ndihmuar të qëndroni mirë në në mot të nxehtë.

Merrni një mbulesë

Një bluzë e shkurtër dhe pantallona të shkurtra mund të duket si zgjedhja më e mirë, por kjo në fakt është një kurth. Armët e zhveshura ju lënë hapur ndaj djegieve nga dielli dhe kancerit të lëkurës. Ju jeni më mirë në një bluzë me ngjyra të lehta ose me këmishë me mëngë të gjata që lejon rrjedhjen e ajrit. Ju gjithashtu mund të gjeni veshje me mbrojtje UV të ndërtuar.

Atletët kanë kontrolle të rregullta për t’u siguruar që ata do të jenë të sigurt në kohë të nxehtësisë, thotë Asplund. Por në fakt kjo është një ide e mirë për këdo.

Ikni nxehtësisë dhe qëndroni të hidratuar

Kjo do të thotë marrja e pushimeve të shpeshta ndikon në uljen e temperaturës tuaj. Ju do të zvogëloni shanset për të marrë ndonjë sëmundje. Gjithashtu do t’ju ndihmojë nëse jetoni në shkretëtirë ose në lartësi të mëdha – ju ende duhet të qëndroni të hidratuar. Një rënie e shpejtë në një pishinë ose lumë afër do të ishte një zgjidhje perfekte.

Qëndroni bashkë me dikë

“Nëse dilni jashtë me dikë tjetër, ata mund të kuptojnë nëse ju nuk po veproni siç duhet”, thotë Asplund.

Ata mund të vërejnë nëse keni ndonjë nga efektet e hershme të sëmundjes së ngrohjes, si marramendje ose konfuzion. Ju mund të kujtoni njëri-tjetrin për të pirë ujë dhe për të marrë pushime të shpeshta në hije.

“Gjithashtu, nëse ka probleme, dikush mund të sigurojë ndihmë ose të kërkojë ndihmë”, thotë ai.

Nëse shkon jashtë vetëm, le të dijë dikush për planet tuaja – ato specifike. “Nëse nuk ktheheni në kohë, ata do të dinë saktësisht se cila është rruga juaj, kështu që ndihma mund të dërgohet”, thotë  Asplund./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë