Mar, Mar 19, 2024
Banner Top
Banner Top
Si të kujdeseni për dhëmbët?

Secili nga ne dëshiron të ketë dhëmbë të pastër dhe të bukur, prandaj mundohemi të bëjmë çdo gjë për ta arritur këtë.

Mbajtja e pastër dhe e bardhë e tyre kërkon kujdes të veçantë.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të kujdeseni për dhëmbët.

Pastroni të paktën dy herë në ditë – Koha më e mirë për të larë dhëmbët është pas ngrënies. Zgjidhni një furçë dhëmbësh me një kokë të vogël për qasje më të mirë në dhëmbët e pasmë. Përdorni pastën e dhëmbëve të fluorizuar. Fluori ndihmon në ngurtësimin e smaltit të dhëmbëve dhe zvogëlon rrezikun e prishjes.

Siguroni që t’i pastroni tërësisht – Larja e dhëmbëve duhet të zgjasë nga dy deri në tre minuta.

Kufizoni ushqimet me sheqer – Bakteret në pllakën dentare ndryshojnë sheqernat në acide.

Vizitoni dentistin për kontrolle të rregullta – Ju gjithashtu duhet të vizitoni dentistin tuaj nëse keni një problem dentar siç është dhimbja e dhëmbit ose mishrat e dëmtuar.

Por, për tu kujdesur për  dhëmbët, duhet gjithashtu të mos konsumoni ca ushqime që mund të kenë efekte anësore të dëmshme.

Ato ushqime janë:

Domatet– mund të kenë ndikim negativ në dhëmbë, për shkak se janë shumë acidik dhe e rrisin ndjeshmërinë në mishin e tyre.

Boronicat- Janë shumë të shëndetshmë për tu konsumuar, por nëse i konsumoni vazhdimisht dhe me sasi të lartë atëherë, dhëmbët tuaj mund të marrin ngjyrë të verdhë.

Produktet e tjera, të cilat dëmtojnë dhëmbët janë: alkooli, akulli, pijet shumë të nxehta, patatinat, ëmbëlsirat dhe frutat e thata./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë