Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Shprehitë e mëngjesit ndikojnë në peshën tuaj

Për ata që dëshirojnë të jetojnë shëndetshëm, mëngjesi, është pjesa më e rëndësishme e ditës.

Rutina e mëngjesit tregon nëse do të hani shumë apo pak në drekë, nëse do djegni kalori gjatë ditës dhe nëse do të keni energji.

Ja disa gjëra që ju duhet t’i bëni me patjetër në mëngjes në mënyrë që të jetoni të shëndetshëm:

Koha kur hani ka më së shumti rëndësi – Shkencëtarët nga Universiteti i Tel Avivit, kanë zbuluar që një vakt i bollshëm në mëngjes dhe një darkë modeste, janë tejet efekte kur vjen puna për të mbajtur një peshë ideale. Kjo pasi metabolizmi funksionon ndryshe në mëngjes.

Harroni të pini ujë – trupi i një të rriturit është i përbërë nga 55 deri në 60 përqind. Ekspertët, janë shprehur që ju duhet të konsumoni një gotë ujë cdo mëngjes. Uji e përshpejton metabolizmin, që zvogëlon rrezikun për mbipeshë. Gjithashtu ndihmon trupin që të largojë toksinat.

Konsumoni ushqime të sheqerosura në darkë – e ky është një gabim tejet i madh. Nëse nuk mund t’i rezistoni një ëmbëlsire, hajeni atë në pjesën e parë të ditës. /Familja Jone

Youtube

Arkiva

Kategoritë