Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Qumështi që ju shkrin kilogramët vetë!

Bëni qumështin e shijshëm nga farat e lirit të cilat janë burim i shëndetit

Përbërësit:

– ¼ e filxhanit fara liri,
– 6 gota ujë,
– 5 hurma pa bërthama,
– kanellë.

Përgatitja:

Përzieni farat e lirit dhe ujin, pastaj kullojeni lëngun.

Qumështin e filtruar kthejeni në përzirëse dhe shtoni hurmat e grira dhe kanellën.

Qumështi i tillë është jashtëzakonisht i shijshëm dhe mund të pihet si lëng apo të shtohet në puding apo në ndonjë ushqim mëngjesi.

Kjo pije përshpejton metabolizmin, forcon trupin dhe jep energji. 

Farat e lirit janë të pasura me kalium, fibra dhe thartira yndyrore omega 3. Për shkak të strukturës së vet, këto fara do t’ju ngopin, por me atë rast nuk do të merrni asnjë gram dhjamë. Fara e lirit përmbajnë komponente të shumta të dobishme, duke përfshirë vitamina, minerale, acide yndyrore dhe fibra, të cilat e normalizojnë punën e zorrëve.

Ky lloj i farave e pastron organizmin nga toksinet, e normalizon metabolizmin, ul nivelin e sheqerit në gjak dhe e ul oreksin. Duke vepruar kështu, absorbon përbërës të caktuar nga ushqimi të cilin e konsumojmë, i pastron zorrët dhe në të njëjtën kohë e siguron organizmin me lecitin.

Fara të lirit me çmim shumë të arsyeshëm mund të gjeni në Tregun Ditor.

Youtube

Arkiva

Kategoritë