Enj, Maj 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Përfitimet e vajit të arganit – Ja pse duhet ta përdorni patjetër!

Shumë femra përdorin vaj argani për flokë, lëkurë, thonjë dhe nevoja të tjera që lidhen me bukurinë.

Për shkak të përdorimeve të tij të ndryshme, zakonisht quhet “ari i lëngshëm”. Edhe pse ka shumë përfitime, ai ende po rritet në popullaritet dhe kjo është pjesërisht për shkak të faktit se është i vështirë për t’u marrë.

Ai vjen nga pjesa e arrave (d.m.th., kernelit) të frutave që rritet në pemën e arganit, por këtë pemë mund ta gjeni vetëm në Marok.

Për shekuj, vaji i pastër argan është përdorur për gatim. Edhe pse, kohët e fundit është përdorur si një ilaç për çështje të ndryshme shëndetësore dhe bukurie, përfshirë humbjen e flokëve.

Sot, vaji i arganit mund të gjendet në produkte të ndryshme të kujdesit për flokët dhe lëkurën. Sipas hulumtimit tonë, vaji i arganit ka disa përfitime, kështu që le ta fillojmë diskutimin.

Vaji i arganit është i mbushur me acide yndyrore dhe antioksidantë të fuqishëm, siç është vitamina E, të cilat janë vërtetuar se kanë shumë përfitime për flokët dhe kokën tuaj.

 Ky vaj mund të ndihmojë në natyrën e hidratimit të flokëve dhe zakonisht përdoret si kondicioner. Mund të shtojë shkëlqim edhe në flokë dhe është një produkt popullor i stilimit. Për ta përdorur në këtë mënyrë, thjesht vendosni disa pika në duar dhe krehni flokët me gishta. Mund të përdoret madje si një maskë flokësh brenda natës për të siguruar shkëlqim. Kjo ndodh sepse vaji është i pasur me acide yndyrore thelbësore dhe proteina. Këto lëndë ushqyese janë të nevojshme për të lehtësuar dëmtimin e kutikulave dhe për të promovuar shëndetin e gjëndrave.

Vaji i arganit përmban një sërë lëndësh ushqyese dhe këto mund të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës, e cila nga ana tjetër inkurajon rritjen e flokëve. Është në gjendje të largojë radikalet e lira nga flokët tuaja për shkak të vetive të tij unike ushqyese. Kjo lejon që gjëndrat dhe boshtet të rigjenerohen dhe të rikuperohen nga dëmtimet.

Përdorimi më i zakonshëm i vajit të arganit është të hidratoni lëkurën dhe flokët si rezultat i përmbajtjes së tij të lartë të acideve yndyrore.

Dy llojet kryesore të acideve yndyrore në vajin e arganit, acidin oleik dhe linoleik, ndihmojnë në lubrifikimin e boshtit të flokëve duke ndihmuar flokët tuaj të mbajnë lagështinë.

Vaji i arganit ka veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat janë thelbësore për shëndetin e lëkurës. Kur përdoret rregullisht, vaji i arganit mund të ndihmojë në kurimin ose parandalimin e kushteve të ndryshme të lëkurës që ndikojnë në lëkurën e kokës dhe çojnë në humbjen e flokëve, siç janë:

  • Dermatiti seborroik
  • Psoriasisi

Ekzistojnë pretendime se vaji i arganit ka veti anti-kërpudhore, por nuk ka hulumtime të mjaftueshme për ta mbështetur këtë pretendim. Sidoqoftë, ka shumë raporte për njerëzit që kanë përdorur me sukses vaj argani për të trajtuar zbokthin, veçanërisht zbokthin e shkaktuar nga kërpudhat e ngjashme me maja në lëkurën e kokës. Vaji i arganit ka acide yndyrore me zinxhir të mesëm, të cilat dihet se kanë një efekt mbrojtës që parandalon dëmtimin nga styling, ngjyrosja dhe larja e flokëve tuaj.

Kërkimet tregojnë se vajrat e pasura me acid oleik, linoleik dhe acid palmitik zbutin humbjen e flokëve gjatë stilimit të nxehtësisë duke siguruar një shtresë të fortë mbrojtëse.

Vaji i arganit nxirret nga një pemë indigjene maroken. Maroku është një vend i Afrikës së Veriut që është pothuajse plotësisht i mbuluar nga shkretëtira e Saharasë.bPër shekuj me radhë, gratë marokene janë mbështetur në vaj argani për të mbrojtur lëkurën e tyre nga dielli i nxehtë i shkretëtirës Sahara./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë