Sht, Tet 23, 2021
Banner Top
Banner Top
Martesa ju bën më të fortë dhe jo vetëm!

Ata mund të ju bëjnë çmendin me gërhitjen e tyre, ose t’ju shtyjnë në prag të çmendurisë me ndonjë numër zakonesh të çuditshme dhe bezdisëse – por bashkëshorti juaj mund të jetë duke ju bërë më të fortë dhe më të shëndetshëm.

Sipas një studimi të ri, të moshuarit që janë të martuar janë fizikisht më të aftë, kanë një kontroll më të fortë dhe ecin më tej dhe më shpejt sesa homologët e tyre të pamartuar.

Studiuesit në University College London studiuan më shumë se 20,000 njerëz mbi moshën 60 vjeç në Angli dhe SH.B.A. Ata gjetën se burrat e martuar ecnin më tej dhe më shpejt se burrat e divorcuar, ndërsa gratë e divorcuara ishin më të dobëta. Ekspertët besojnë se stresi i divorcit mund të ndikojë në shëndetin fizik.

 “Ne nuk e dimë nëse njerëzit që janë më të shëndetshëm kanë tendencë të martohen ose nëse diçka për t’u martuar promovon shëndet të mirë,” thotë Dr Natasha Wood, e cila drejtoi studimin.

Nuk është hera e parë që studiuesit e lidhin martesën me shëndet të mirë. Në një studim të mëparshëm, pacientët me kancer të martuar u zbulua se kishin më shumë të ngjarë të mbijetonin nga sëmundja sesa ata që ishin beqarë. Shkalla e vdekjes në mesin e pacientëve të pamartuar është më e lartë, me ndryshimin më të dukshëm në mesin e burrave beqarë.

Pra, a mund të ketë përfitime të tjera shëndetësore të fshehura nga martesa? Apo po i vini veshin atyre çorapeve të pista dhe teksteve të bezdisshme për asgjë?

1. Ul rrezikun për sulme në zemër

Martesa zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër si për burrat ashtu edhe për gratë, sipas mjekëve në Finlandë.

Zbulimet bënë të ditur se gratë kishin 65 përqind më pak të ngjarë të kishin një sulm në zemër, ndërsa burrat ishin 66 përqind më pak të predispozuar. Dr Aino Lammintausta, studiuesi kryesor në Universitetin Turku të Finlandës tha se “studimi sugjeron që martesa zvogëlon rrezikun e ngjarjeve akute koronare dhe vdekjen si në burra ashtu edhe në gra të të gjitha moshave.”

2. Inkurajon sjellje më të sigurt

Personat e martuar kanë shumë më pak gjasa të përfshihen në sjellje të rrezikshme, të tilla si abuzimi me substancat ose ngarje të rrezikshme, sipas psikologut dhe studiuesit të Universitetit Shtetëror në Ohio, Dr Christopher Fagundes.

Fagundes vëzhgoi se prirja e njerëzve për t’u zhvendosur në ndjekje të rrezikshme bie ndjeshëm pasi të jenë bashkuar – duke rënë akoma më tej pasi të lidhin nyjën.

3. Ul nivelin e stresit

Të qenit i varur mund të zvogëlojë në mënyrë drastike shanset tuaja për tu stresuar ose fituar depresion. Në një raport të botuar nga Universiteti i Chicikagos, u zbulua se të kesh një lidhje të fortë afatgjatë mund të ndryshojë hormonet e tua në një mënyrë që ndikon në stres. Nivelet e testosteronit të meshkujve u gjetën të binin, duke i bërë ata më pak kokëfortë, dhe niveli i kortizolit ra në të dy gjinitë – një hormon që kërkohet për të rregulluar stresin./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë