Die, Maj 16, 2021
Banner Top
Banner Top
Këto perime ndihmojnë zemrën tuaj!

Sipas studimeve të reja, prania e ushqimeve të gjelbërta në pjatën tuaj gjatë ngrënies mund të jetë e dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto studime kanë zbuluar se nitratet në perimet e gjelbra ndihmojnë në thelb zemrën. 

Mundohuni të shtoni perimet e mëposhtme në dietën tuaj për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme dhe për të zvogëluar rrezikun e obezitetit dhe diabetit.

Spinaqi

Ka një arsye pse spinaqi ishte zgjedhja e Popait. Ai është i pasur me hekur, acid folik dhe shumë vitamina, si dhe një burim i madh i nitrateve. Mundohuni ta bëni atë bazën tuaj kryesore të sallatës ose ta shtoni atë në makaronat tuaja.

Selino

Selino është patatja e natyrës. Përmbajta e madhe e fibrave e bën një plus të madh për shëndetin. Provoni të shtoni pak gjalpë bajamesh, ose edhe rrush të thatë për një kthesë në recetë tradicionale.

Bishtaja

Kjo perime me dhunti të shumta është plot me vitamina që ndihmojnë sytë, kockat dhe lëkurën, si dhe nitratet që ndihmojnë zemrën.

Majdanozi

Majdanoz ka gjetur të ketë vetitë anti-kancer, si dhe aftësinë për të parandaluar diabetin dhe për të përmirësuar shëndetin e kockave. Këto copa të vogla mund të rrisin shijen e enëve pa shtuar natriumin, kështu që ata janë një element kryesor që duhet të keni në dorë për enët tuaja të mishit të mishit.

Zarzavatet

Rritja e konsumit të zarzavateve zvogëlon rreziqet e sëmundjeve të tilla si diabeti dhe sulmit në zemër. Përpiquni që t’i kombinoni me patate të skuqura të gjelbërta, erëza me limon dhe shumë kripë./Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë