Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top
Këto janë 5 ushqimet që duhen ngrënë para gjumit

Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të ruajë trurin dhe tretjen tuaj të shëndetshme dhe të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Në përgjithësi rekomandohet që të merrni mes 7 dhe 9 orë gjumë të pandërprerë çdo natë, megjithëse shumë njerëz përpiqen të fitojnë mjaftueshëm.

Ka shumë strategji që mund të përdorni për të bërë gjumë të mirë, duke përfshirë ndryshimet në dietën tuaj, pasi disa ushqime kanë përmbajtje që promovojnë gjumin.

Këtu janë 5 ushqimet më të mira që mund të hani para shtratit për të rritur cilësinë e gjumit.

Bajamet

Ato janë një burim i shkëlqyer i shumë lëndëve ushqyese, pasi një bajame përmban 14% të nevojave tuaja të përditshme për fosfor, 32% për mangan dhe 17% për riboflavin.

Gjel deti

Gjeli i detit është i shijshëm dhe ushqyes.

Ai është i lartë në protein (28 gramë). Proteina është e rëndësishme për mbajtjen e muskujve tuaj të fortë dhe rregullimin e oreksit tuaj.

Përveç kësaj, gjeli i detit është një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve.

Çaj kamomili

Çaji kamomil është një çaj bimor popullor që mund të ofrojë një shumëllojshmëri të përfitimeve shëndetësore.

Është i njohur për përmbajtjen e flavoneve, një klasë e antioksidantëve që reduktojnë inflamacionin që shpesh çon në sëmundje kronike, si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Kivi

Kivi është një frut me shumë kalori.

Një kivi i mesëm përmban vetëm 50 kalori dhe një sasi të konsiderueshme lëndësh ushqyese, duke përfshirë 117% të nevojave tuaja të përditshme për vitaminë C dhe 38% për vitaminë K.

Gjithashtu përmban një sasi të mirë folati dhe kaliumi, si dhe disa minerale gjurmë.

Orizi i bardhe

Orizi i bardhë është një kokërr që konsumohet gjerësisht si një ushqim kryesor në shumë vende.

Dallimi i madh midis orizit të bardhë dhe kafe është se orizi i bardhë ka hequr krunde dhe germ, gjë që e bën atë më të ulët në fibra, ushqyes dhe antioksidantë.

Megjithatë, orizi i bardhë përmban ende një sasi të mirë të disa vitaminave dhe mineraleve. Një shije me oriz të bardhë prej 3.5 gramë (100 gramë) siguron 14% të nevojave tuaja të përditshme për folatë, 11% për tiamin dhe 24% për mangan./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë