Sht, Mar 23, 2024
Banner Top
Banner Top
Ja pse keni nevojë për magnez!

A e dini se magnezi është një mineral me të vërtetë i rëndësishëm për të cilin kemi nevojë për çdo ditë?

Pse keni nevojë për magnez?

Trupat tanë mbështeten në magnez! Shkakton një numër reagimesh enzimë në trupin tuaj, duke përfshirë konvertimin e makronutrientëve si karbohidratet, yndyrnat dhe proteinat në energji.

Magnezi mund të ndihmojë në uljen e ngërçeve dhe ju ndihmon të flini edhe më lehtë.

Shenjat se nuk po konsumoni mjaftueshëm magnez

Për shkak se magnezi luan një rol kaq të madh në aftësinë e trupit tonë për të rregulluar hormonet dhe në prodhimin e energjisë, ndjenja e lodhjes shpesh është shenja e parë që ju tregon se duhet të rritni sasinë e tij.

Simptomat fizike si ngërçet e muskujve dhe ndjenja e tensionit gjithashtu mund të jenë një sinjal që mund të keni mungesë të magnezit. Nëse ju hahet çokollata para se periudha menstruale e juaja të fillojë – po, kjo mund të jetë sepse keni nevojë për më shumë magnez!

Zgjedhja e burimeve ushqimore të magnezit është një mënyrë e thjeshtë për të rritur sasinë e konsumit.

Këto janë disa ushqime të pasura me magnez që mund të provoni:

Zarzavate me gjethe të tilla si kale ose spinaq – provoni t’i shtoni në sallatat tuaja ose në smoothie.

Farat e kungullit dhe farat e lulediellit – Përdorini në sallata ose në majë të gjalpit të kikirikut.

Kakao e papërpunuar – përzieni në puding, shtoni një lugë mjaltë dhe kjo mjafton.

Nëse po ndiqni një dietë të ekuilibruar mirë, atëherë rreziku për të pasur mangësi në magnez është shumë më i ulët. Ndryshime të vogla në dietën tuaj, siç është shtimi i disa prej ushqimeve të listuara më lart, mund të ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të magnezit. Bisedoni me profesionistin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse jeni i shqetësuar ose keni më shumë pyetje./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë