Mër, Sht 20, 2023
Banner Top
Banner Top
Hikërrori duhet të jetë pjesë menysë familjare

Hikërrori përmban proteina me cilësi të lartë ku ofron aminoacidet esenciale, duke përfshirë lizinën, e cila zakonisht mungon në farëra. Është shumë e pasur me vitamina dhe minerale si riboflavina (B2), niacin (B3), bakër, magnez, fosfor, zink dhe mangan, sipas USDA (National Nutrients Database). Kjo farë e ngjashme me grurin ndihmon në reduktimin e inflamacionit dhe LDL të ulët, ose nivelet “e kolesterolit të keq”, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të zemrës. Në krahasim me shumë fara të plota, ky pseudo drithë është shumë i ulët në indeksin glykemik – kjo do të thotë se përmbajtja e karbohidrateve absorbohet ngadalë në qarkullimin e gjakut. Hikërrori është gluten free, gjë që e bën atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për njerëzit me sëmundje celiac ose me ndjeshmëri ndaj grurit. Ky pseudo drithë përmban antioksidant dhe komponime fenolike, të cilat mund të ndihmojnë për të luftuar lloje të caktuara të kancerit. Jo vetëm që ky ushqim është i pasur me vitamina dhe minerale, por është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave bimore të tretshme. Për çdo 100 gram që shërben, ky ushqim përmban deri në 14 gramë proteina dhe 12 aminoacide të ndryshme për të mbështetur rritjen dhe sintezën e muskujve.

Të gjitha pemët dhe perimet e freskëta si dhe produktet Bio&Organike i gjeni tek @treguditor

Hikerrori mund të përgaditet në mënyra t ndryshme, ne po iu sjellim një nga recetat.
Hikërror me mish pule

  • 1 kupë hikërror
  • 2 kupa lëng pule
  • ½ kokërr qepë të verdhë
  • 1 gjethe dafine
  • 120gr mish pule, i prerë në kubike të vegjël
  • Kripë, piper
  • Majdanoz

Përgaditja
Zieni pulën dhe merrini lëngun.
Shtoni hikerrorin te lëngu i pulës dhe dafinën, shtoni pak kripë. Pasi të vlojë ulni pak zjarrin.

Në një tigan, hidhni qepën e grirë dhe me pas i shtoni mishin e pulës, kripën, piperin. I bashkoni dhe është gati për servim.
*mund t’i shtoni sipas dëshirës edhe perime te tjera apo kërpudha.
Receta e gatuar nga “Blerina Diet”

Youtube

Arkiva

Kategoritë