Mër, Tet 4, 2023
Banner Top
Banner Top
Fakte befasuese për kolesterolin dhe ushqimet që ndihmojnë në kontrollin e tij

Kolesteroli është një substancë yndyrore si dyll dhe pjesërisht i nevojshëm për trupin e njeriut. Pa të asnjë individ nuk mund të jetojë. Është i nevojshëm për qelizat, nervat dhe prodhimin e hormoneve.

Kolesteroli i pashkrishëm – 80% e tij prodhohet nga mëlçia, ndërsa 20% merret nga ushqimi. Ai nuk shkrihet në gjak, kështu që transportohet aty ku është i nevojshëm, duke u lidhur me proteinat e yndyrshme, të cilat janë dy llojesh: të mira dhe të këqija: proteinat LDL me dendësi të ulët (të këqija) dhe proteinat HDL me dendësi të lartë (të mira).

Një test i thjeshtë gjaku mund të tregojë se si është kolesteroli në mënyrë që të filloni të merrni hapat e duhur për t’u shëruar.

Megjithatë, ka ende disa fakte befasuese për kolesterolin që shumë njerëz nuk i dinë. Disa njerëz mendojnë se heqja e ushqimeve yndyrore krejtësisht është mënyra më e mirë për të ulur kolesterolin, por gjërat në të vërtetë janë shumë më të ndërlikuara se kaq.

 Këtu janë disa fakte befasuese për kolesterolin dhe, më e rëndësishmja, ushqime të shkëlqyera për tu përfshirë në dietën tuaj për ta mbajtur atë nën kontroll.

Kolesteroli i lartë mund të jetë gjenetik

Shumë njerëz përqendrohen në nivelet e tyre të kolesterolit dhe si t’i ndryshojnë ato përmes dietës dhe stërvitjes. Ajo që disa njerëz mund të mos e dinë është se ata mund të mos jenë në gjendje të ndryshojnë asgjë në lidhje me kolesterolin e tyre edhe pas një pune të madhe.

Shumica e niveleve tuaja të kolesterolit janë për shkak të gjeneve, të cilat nuk mund t’i ndryshoni saktësisht. Nëse familja juaj ka një predispozitë ndaj kolesterolit të lartë, atëherë do të bini në të njëjtën barkë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju jeni pa ilaç – vazhdoni të lexoni për të parë se çfarë duhet të hani!

Patëllxhani

Patëllxhani është një nga ato ushqimet e mrekullueshme që i sigurojnë trupit fibra të tretshme. Kjo perime është krijuar për të zvogëluar acidin biliar që është në trupin tuaj. Nga ana tjetër, për shkak se trupi ka nevojë për biliare, mëlçia do të prodhojë më shumë dhe përdor kolesterolin në trupin tuaj për ta bërë atë.

Mishi i pulës

Një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, mishi i pulës është gjithashtu ideal për uljen e kolesterolit. Ai zvogëlon LDL, dhe madje mund ta heqë atë deri në 5% nëse e konsumoni çdo ditë.

Një në tre të rritur ka kolesterol të lartë

Çdokush mbi moshën 20 vjeç duhet të bëjë një test të pasqyrës së gjakut të paktën një herë në vit për të përcaktuar nivelin e tyre të mirë dhe të dobët të kolesterolit. Është çështje shqetësuese pasi shumë të rritur kanë nivele shumë të larta të LDL që i rrezikojnë ata nga sëmundjet e zemrës.

Çokollata e zezë

Edhe ëmbël edhe e shëndetshme, por mbajeni në minimum konsumin e çokollatës së errët. Ndjehuni të lirë të hani një copë të saj, por përpiquni ta zgjedhni sa më organike dhe natyrale.

Fëmijët mund të kenë kolesterol të lartë

Të rriturit janë objektivat e zakonshëm për kolesterol të lartë, por ai mund të shfaqet edhe tek fëmijët. Është më mirë të filloni testet sa më shpejt që të keni mundësi për të parë se çfarë mund të bëhet për të mos u përkeqësuar më shumë. Shumica e mjekëve rekomandojnë që të filloni testimin që dhjetë vjeç, por nëse ka pasur një histori familjare të kolesterolit të lartë, sulmit në zemër ose mbipeshë, atëherë duhet të filloni testimin qysh në moshën dy vjeç.

Shega

Shegët konsiderohen si një nga ushqimet “mrekulli” kur bëhet fjalë për shëndetin, jo vetëm sepse ato janë të mira në uljen e kolesterolit, por sepse ju do të shpenzoni shumë kalori vetëm duke u përpjekur të hani të gjitha ato farëra./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë