Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Çka ndodh me lëkurën nëse hamë shumë karrota?

Disa studime kanë nxjerrur si përfundim se nëse konsumojmë shumë karrota, lëkura jonë mund të marrë ngjyrë portokalli, e ky fenomen quhet karotenemia.

“Ushqimi i tepërt me përmbajtje të madhe të beta-karoteni mund t’i japë lëkurës tuaj një ngjyrë portokalli,” shpjegon Melissa Piliang.

 “Karotenemia është mjaft e rrallë, por me siguri shohim një ose dy raste në vit.”

Disa nga ushqimet më të njohura të mbushura me beta-karoten përfshijnë:

Kajsia

Pjepri

Karrota

Mango

Portokalli

Kungulli.

Por zhvillimi i karotenemisë nuk vije gjithmonë nga konsumimi i produkteve me ngjyra të ngrohta. Ushqime të tjera si mollë, lakër, zarzavate me gjethe, kivi, asparagus dhe madje ndonjëherë edhe vezët dhe djathi mund ta kenë atë.

Është e rëndësishme të theksohet se karotenemia është zakonisht fajtori i një diete kufizuese ose nga ngrënia e sasive të mëdha të një ushqimi specifik. Ky lloj i ngrënies mund të ju rrezikojë të merrni shumë pak lëndë ushqyese të caktuara.

Ushqimi i një diete të ekuilibruar mirë siguron që ju po merrni të gjithë ushqyesit e duhur – në sasinë e duhur.

Por si shndërrohet lëkura në të vërtetë në ngjyrë portokalli?

Beta-karoteni e tepërt në gjakun tuaj ngjitet në zonat e trupit që kanë lëkurë më të trashë, si pëllëmbët, thembra, gjunjët, bërrylat dhe palosjet rreth hundës, thotë Dr. Piliang. Këto janë fushat e para që njerëzit zakonisht vërejnë një hije portokalli. Dhe mund të jetë më e dukshme tek njerëzit me lëkurë të lehtë. Zbehja e lëkurës do të vazhdojë të errësohet ndërsa hani më shumë ushqime të pasura me beta-karoten.

A është e rrezikshme karotenemia?

Trajtimi është i thjeshtë: Thjesht ulni sasinë e ushqimeve të pasura me beta-karoten. Ngjyra portokalle do të fillojë të venitet dhe të kthehet në normale brenda disa muajsh.

Prapëseprapë – nëse vëreni më shumë një ngjyrim të verdhë në lëkurën tuaj ose diçka thjesht nuk duket në rregull, kontrollojeni. Sëmundja e veshkave, verdhëza, sëmundja e tiroides, diabeti dhe anoreksia, të gjitha mund të shkaktojnë njolla të lëkurës./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë