Enj, Tet 28, 2021
Banner Top
Banner Top
Çka janë farat e kërpit që po konsiderohen superushqim?!

Fara e kërpit (hemp seed) ka një profil të pasur ushqimor dhe siguron një sërë përfitimesh shëndetësore.


Megjithëse farat e kërpit vijnë nga bima Cannabis sativa, ato nuk prodhojnë asnjë efekt ndryshimi apo negativ per trupin e njeriut.

Me poshtë gjeni disa benifite te farës së kërpit:

Farat e kërpit janë të pasura me fibra
Farat e kërpit përmirësojnë mirëqenien e zemrës
Farat e kërpit përmbajnë 100% mangan i cili është i rekomanduar për konsumim ditor
Farat e kërpit janë të pasura me shumë proteina
Farat e kërpit janë të pasura me yndyrna të shëndetshme – Ato janë jashtëzakonisht të pasura me dy acide yndyrore esenciale, acid linoleik (omega-6) dhe acid alfa-linolenik (omega-3).
Farat e kërpit mund të ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave të Menopausëz
Farat e kërpit përmirësojnë tretjen
Farat e kërpit janë të pasura me magnez
Farat e kërpit mbrojnë trurin
Farat e kërpit zvogëlojnë inflamacionet – Cannabinoids që rrjedhin nga fara kërp mund të pengojnë rritjen e kancerit dhe metastazën

!!! Sasia e rekomanduar ditore për të rriturit është 1-2 lugë ushqimi gjatë ditës në cilin do vakt ushqimor ndërsa për fëmijë 1 lugë çaji nga mosha 10 muajshe por për femijet para se të përdoret duhet të konsultoheni me pediatrin e fëmijes tuaj.

Këtë superushqim mund ta gjeni në Tregun Ditor.

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë