Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Çfarë i bën sheqeri trupit tonë?

Tashmë e dini se ngrënia e sheqerit nuk është e mirë për ju. Megjithatë, ndoshta ju ende jeni duke e tepruar me ngrënien e tij.

Pijet me sheqer, karamelet, produktet e pjekura dhe qumështi i ëmbël janë burimet kryesore të sheqerit të shtuar. Por edhe ushqimet, si buka, salca e domates dhe shufrat e proteinave, mund të kenë sheqer. Për ta komplikuar atë më tej, sheqernat e shtuar mund të jenë të vështira për tu vërejtur në etiketat ushqyese pasi ato mund të radhiten nën një numër emrash, siç janë shurupi i misrit, nektari, sheqer palme, lëngu i kallamishteve, ose saharoza.

Pavarësisht nga ajo që quhet, sheqeri është sheqer dhe mund të ndikojë negativisht në trupin tuaj në shumë mënyra. Këtu është një vështrim më i afërt se si sheqeri mund të ngatërrohet me shëndetin tuaj, nga koka tek këmbët.

Truri

Konsumimni i sheqerit i jep trurit tuaj një rritje të madhe të një kimikati të quajtur dopaminë, e cila shpjegon pse dëshira për të ngrënë gjëra të ëmbla në orët e vona sesa një mollë ose një karate rritet edhe më shumë. Për shkak se ushqime të tilla si frutat dhe perimet nuk bëjnë që truri të lëshojë sa më shumë dopaminë, truri fillon të ketë nevojë për më shumë sheqer për të marrë të njëjtën ndjenjë kënaqësie.

Gjendja emocionale

Karamelet ose biskotat e rastësishme mund t’ju japin një shpërthim të shpejtë të energjisë (ose “sheqer të lartë”) duke rritur shpejt nivelin e sheqerit në gjak. Kur nivelet tuaja bien ndërsa qelizat përthithin sheqerin, ju mund të ndjeheni të acaruar dhe të shqetësuar (a.k.a. “Rrëzimi i sheqerit” i frikshëm). Por nëse konsumoni më shpesh se që duhet karamele, sheqeri fillon të ketë një efekt në gjendjen shpirtërore.  Studimet kanë lidhur një konsum të lartë të sheqerit me një rrezik më të madh depresioni tek të rriturit.

Dhëmbët

Bakteret që shkaktojnë zgavra pëlqejnë të hanë sheqerin që mbetet në gojën tuaj pasi të hani diçka të ëmbël. Dhe kjo ndikon drejtëpërdrejtë në prishjen e dhëmbëve.

Lëkura

Një efekt tjetër anësor i sheqerit: Mund ta bëjë lëkurën tuaj të plaket më shpejtë. Sheqeri i bashkohet proteinave në rrjedhën tuaj të gjakut dhe krijon molekula të dëmshme ose produktet e përparuara të glicacionit. Këto molekula bëjnë saktësisht atë që u përmend më lartë: plakinlëkurën tuaj.

Pesha e trupit

Ky ndoshta nuk është lajm i ri për ju, por sa më shumë sheqer të hani, aq më shumë do të peshoni. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që pinë pije të ëmbëlsuara me sheqer kanë tendencën të peshojnë më shumë – dhe të rrezikojnë më shumë nga diabeti i tipit 2 – sesa ata që nuk e bëjnë. Një studim madje zbuloi se njerëzit që rritën konsumimin e sheqerit fituan rreth 1.7 paund në më pak se 2 muaj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë