Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
Çaji i mentës – Mrekulli për trupin tuaj!

Përveç shijes së mirë që ka, çaji i mentes rradhitet në listën e pijeve më të shëndetshme në botë.

Ja disa nga benefitet e tij:

Mbron zemrën

Shtrëngimi i gjoksit mund të shkaktojë ndjesi vërtet të pakëndshme, kështu që nëse po kërkoni diçka për t’ju ndihmuar, provoni çajin e mentës.

 Ndihmon në tretje

Gjethet e mentes janë të pasura me antioksidantë dhe fitoushqyes që ndihmojnë stomakun dhe përmirësojnë tretjen. Gjatë dimrit, çaji i mentes është tejet hidratues për trupin dhe parandalon një sërë problemesh që vijnë nga dehidratimi apo sulmi në zemër.

Parandalon infeksionet dentare

Gjethet e mentes freskojnë natyralisht gojën ndaj janë të rekomandueshme për shumë njerëz që vuajnë nga shëndeti dentar, era e keqe e gojës, zverdhja e dhëmbëve etj.

Këto gjethe luftojnë bakteret dhe inflamacionin ndaj rekomandohen kundër infeksioneve dentare.

Hidraton trupin

Nëse e keni të vështirë të pini ujë mjaftueshëm çdo ditë, çaji i mentës ndihmon në këtë drejtim. Ai është i bazuar në ujë dhe pa kafeinë, që e bën një mundësi të mirë për rritjen e konsumit të lëngjeve.

Lehtëson dhimbjet

Ekstraktet e mentes përdoren si balsam për lëndime të ndryshme në lëkurë, për se kanë efekt të menjëhershëm qetësues. Rrjedhimisht mentja ndihmon kundër dhimbjes.

Nëse dëshironi të shijoni një filxhan të ngrohtë çaj bimor gjatë natës, provoni çajin e mentës!/Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë